AIDS

aids

AIDS

AIDS czyli Zespół Nabytego Upośledzenia Odporności jest wywołany przez wirus HIV, który należy do grupy retrowirusów, a więc zawiera genom RNA. Tak naprawdę AIDS to nie choroba, ale ogólny stan organizmu, który pojawia się w końcowej fazie zarażenia wirusem HIV.

 

Drogi zakażenia

Główną drogą zakażenia wirusem hiv są kontakty seksualne, ale też kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, czyli krwią i wydzieliną z pochwy. Ryzykownym zachowaniem jest też używanie niesterylnych igieł oraz transfuzja krwi. Matka, która jest nosicielką wirusa może również przenieść zakażenie na swoje dziecko w czasie porodu lub podczas karmienia piersią. Codzienny kontakt z chorym nie jest zagrożeniem dla ludzi zdrowych, nie można np. zarazić się wirusem przez podanie ręki choremu, przez używanie tych samych sztućców czy korzystanie ze wspólnej ubikacji itd.

Objawy AIDS

Zakażenie dzieli na kilka faz. Po 3-6 tygodniach od zakażenia u 40-60% osób zaczynają pojawiać się pierwsze niecharakterystyczne objawy, które mogą przypominać grypę, tzn. gorączka, potliwość, ból mięśni. W tym czasie może też pojawić się wysypka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Objawy te mijają po kilku dniach lub tygodniach i wtedy nadchodzi wielomiesięczny, a niekiedy nawet wieloletni okres utajenia wirusa. Następnie pojawiają się objawy kliniczne zazwyczaj też mało charakterystyczne, takie jak: potliwość, powiększenie węzłów chłonnych i dłuższy, cięższy przebieg chorób oraz infekcji.

AIDS pełnoobjawowe rozwija się kilka lub kilkanaście lat podczas trwania tej fazy. Wtedy pojawiają się: częste zapalenia płuc, ciężkie biegunki, zmiany grzybicze w jamie ustnej oraz na śluzówkach, nowotwory, demencja, problemy z równowagą i pamięcią, osłabienie mięśni, a także ich zaniki, ataki drgawek.

aidsProfilaktyka

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki na AIDS, a leki, które są dostępne w terapii AIDS mają jak najdłużej opóźniać rozwój choroby. Tak więc najskuteczniejszy sposób na uniknięcie tej groźnej choroby jest profilaktyka. Nigdy nie można korzystać z igieł i strzykawek niewiadomego pochodzenia.

Należy również uważać na przypadkowe kontakty seksualne bez zabezpieczenia. Jeśli nie mamy stałego partnera, musimy koniecznie pamiętać o prezerwatywie, gdyż tylko takie zabezpieczenie chroni przed wirusem. Kobiety, które są nosicielkami wirusa mają szansę urodzić zdrowe dziecko, jednak podczas ciąży muszą być pod stałą kontrolą ginekologa i specjalisty od AIDS. Stosowanie przez kobiety w ciąży skojarzonej terapii antyretrowirusowej obniża ryzyko urodzenia chorego dziecka praktycznie do zera.

Testy na HIV

Testy na HIV wykonuje się po 6 tygodniach, 3 i 6 miesiącach od sytuacji, w której podejrzewamy, że mogło dojść do zakażenie. Testy w Polsce wykonuje się bezpłatnie w punktach diagnostyczno-konsultacyjnych.

Leczenie AIDS

Postęp medycyny sprawił, że AIDS nie musi już jak dawniej być chorobą śmiertelną. Zastosowanie aktywnej terapii antyretrowirusowej pozwala osobom z AIDS żyć w miarę normalnie, a coraz nowocześniejsze leki opóźniają rozwój wirusa, czyli opóźniają pełnoobjawowe AIDS. Jednak głównym problemem jest wciąż bardzo wysoki koszt leczenia.

 

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=faG70HRQh5U[/tube]

Reply