Badanie żołądka

ból żołądka

Badanie żołądka

Kiedy nasz żołądek choruje, życie staje się prawdziwym koszmarem. Ból, zgaga, odbijanie, wzdęcia, mdłości, to tylko niektóre z przykrych objawów. Jeśli czujesz, że z twoim żołądkiem dzieje się coś niedobrego, nie czekaj i natychmiast zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

 

Gastroskopia

badanie żołądkaNajpopularniejsze badanie, które wykrywa nieprawidłowości i choroby żołądka to gastroskopia. Gastroskopia jest najpopularniejszym badaniem, ponieważ najskuteczniej ocenia zmiany, jakie w nim zachodzą. Robi się je wykorzystując aparat, tzw. gastroskop, czyli miękką i giętką rurkę o średnicy o średnicy 7-10 mm, którą wprowadza się do żołądka. Na końcu rurki umieszczona jest mikrokamera, dzięki, której można zaobserwować, co dzieje się w środku.

Założenie: Gastroskopia pozwala dokładnie zbadać żołądek, elastyczność jego ścian, błony śluzowej, a także ocenić owrzodzenia, nadżerki, polipy, guzy, przepuklinę i zmiany w pracy żołądka. Podczas badania można też wydobyć połknięte przez pacjenta przedmioty. Można również pobrać wycinek do badania histopatologicznego, na test obecności bakterii Helicobacter pylori. Gastroskopia pozwala zahamować krwawienia z wrzodów, nadżerek i usunąć polipy.

Przygotowanie: Jest to badanie inwazyjne. Trwa jakieś 15 minut. Zależnie od pacjenta podaje się odpowiednią dawkę leków przeciwbólowych i uspokajających. Znieczulana jest tylna ściana gardła. Żołądek musi być opróżniony, dlatego na badanie przychodzi się na czczo (nie można pić ani jeść chociaż 6 godz. przed badaniem). Nie należy też palić papierosów, ani przyjmować żadnych leków. Osoby z protezą zębową, do zabiegu muszą ją ściągnąć. Gotowy pacjent kładzie się na leżance, na lewym boku, głowę przygina do klatki piersiowej, by ślina wyciekała kącikiem ust. Podczas zabiegu możliwe są odruchy wymiotne oraz duszności. Po badaniu przez godzinę nalezy nie jeść i nie pić, gdyż znieczulenie wciąż działa.

Przeciwwskazania do badania: Świeży zawał serca, niewydolność oddechowa, niewydolność krążeniowa, ostra niewydolność wieńcowa, tętniak aorty.

badanie żołądkaTesty oddechowe

W badaniu wykorzystuje się mocznik, który potem wykrywa się w wydychanym powietrzu. Metoda ta jest szczególnie znana w przypadku diagnostyki Helicobacter pylori. Wiarygodność testu testu to niemalże 100%.

Założenie: Wykrycie bakterii Helicobacter pylori.

Przygotowanie: Miesiąc przed badaniem należy odstawić wszelkie antybiotyki, a dwa tygodnie przed badaniem inhibitory pompy protonowej. Godzinę przed badaniem pacjent nie powinien pić ani jeść. Potem badany spożywa posiłek zawierający mocznik znakowany izotopem węgla. Jeśli w żołądku jest obecna bakteria, to mocznik rozkłada się w reakcji chemicznej stymulowanej przez ureazę (enzym produkowany przez Helicobacter pylori). Ostateczne produkty tej reakcji to woda i dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla jest wydychany, a wychwycone próbki powietrza oddaje się do analizy, której zadaniem jest oznaczenie ilości izotopu węgla.

Przeciwwskazania do badania: Nie ma. Jest to badanie nieinwazyjne. Zabieg można be zproblemu wykonywać także u dzieci i kobiet ciężarnych.

Badania serologiczne

Badania polegają na oznaczeniu w surowicy przeciwciał IgG. Jednak metoda ta jest mało skuteczna. Dodatni wynik po przebytym leczeniu nie musi więc świadczyć o nieskutecznym leczeniu. Niezależnie od wyniku leczenia, przeciwciała mogą być w organizmie jeszcze przez kilka lat.

Założenia: Wykrycie przeciwciał przeciwko bakterii Helicobacter pylori.

Przygotowanie: Nie ma żadnych zaleceń.

Przeciwwskazania do badania: Nie ma.

żołądekBadanie RTG

Badanie kontrastowe żołądka polega na prześwietleniu go, po wcześniejszym połknięciu substancji nieprzepuszczalnej dla promieni rentgenowskich w formie papki barytowej.

Założenia: Badanie to pozwala zarejestrować kształt żołądka, a także jego położenie w stosunku do innych organów. Sprawdza też jego czynność ruchową. Pomaga rozpoznać guzy, wrzody i sztywności ścian żołądka.

Przygotowanie: Badanie to nie jest inwazyjne. Nie boli i jest krótkie. Na badanie przychodzi się na czczo (ostatni posiłek można zjeść wieczorem, dzień przed badaniem). Podczas badania pacjent pije papkę barytową.

Przeciwwskazania do badania: Ciąża.

Reply