Budownictwo – studia z przyszłością

Budownictwo - studia z przyszłością

Budownictwo – studia z przyszłością

Gdy zastanawiamy się nad wyborem studiów, to z pewnością zawsze pod kątem tego, czy będzie na absolwentów danego kierunku popyt na rynku pracy za 4-5 lat, gdy się studia ukończy. W obecnych czasach nie można nikomu dać takiego zapewnienia, popyt na różne kierunki zmienia się średnio co kilka lat, tak samo jak sytuacja na rynku pracy. Dlatego przy wyborze studiów należy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Co z tego, że syn sąsiada poszedł na prawo, skoro mnie samego to nie pociąga, nie czułbym się dobrze w tym temacie? Jeśli natomiast ma się zdolności projektowe, plastyczny umysł, potrafi się logicznie myśleć i ma się wyobraźnia przestrzenną, studia na kierunku budownictwo mogą być świetnym rozwiązaniem. Nie da się ukryć, że ważne tu są pewne predyspozycje – analityczny, ścisły umysł, zamiłowania do przedmiotów ścisłych, wyobraźnia przestrzenna. Są one niezbędne do tego, by czuć się w tym kierunku swobodnie.

Co daje kierunek budownictwo?

Po ukończeniu studiów na politechnice o kierunku budownictwo, można w przyszłości liczyć na bardzo intratne posady. To, że ktoś skończył budownictwo nie oznacza, że będzie tylko kładł cegły na budowie! Oznacza to, że może być specjalistą z dziedziny budownictwa i nadzorować pracę tych, którzy te cegły kładą. Może też być specjalistą od planowania wszelkich prac budowlanych, może je nadzorować, siedząc w ciepłym biurze i rzadko kiedy mając kontakt z prawdziwą budową. Jest wiele specjalizacji budowniczych, które można ukończyć studiując budownictwo. Wbrew pozorom jest to bardzo szeroki kierunek, który można rozpatrywać ze względu na wiele aspektów, a przy tym bardzo pożądany i chętnie wybierany przez młodych ludzi.

Inwestycji budowlanych nie brakuje

W dzisiejszych czasach stale coś budujemy, wyburzamy, tworzymy w danym miejscu coś zupełnie innowacyjnego. Toczą się światowe boje o podbicie rekordu najszybciej wybudowanego mieszkania, najwyższego budynku, najnowocześniejszego, najdroższego, i tym podobne. Stąd tez inżynierowie budownictwa maja naprawdę ogromne pole do popisu, gdy chcą zasłynąć w budowaniu najnowocześniejszych projektów.

Nie da się ukryć, że dziś, aby zdobyć naprawdę dobrze opłacany zawód, trzeba się namęczyć. Najpierw kilka lat studiów, dobry staż, by później móc piąć się po szczeblach kariery zawodowe. Jednak pracy dla inżynierów budownictwa nie powinno zabraknąć przez najbliższe lata. Wynika to stąd, że wciąż tworzy się nowe inwestycje budowlane, powstają nowe firmy zajmujące się kompleksowym budownictwem, stąd tez potrzebni są najlepsi specjaliści do realizacji planów budowniczych na najbliższe lata. Obecnie dobry fachowiec to ceniony fachowiec – inżynierowie budownictwa pracujący w zawodzie mogą nieźle zarabiać, nawet w niewielkich firmach ich wynagrodzenie jest przyzwoite, dlatego też warto pokusić się o te – ciężkie, ale solidne – studia na politechnice, by w przyszłości zapewnić sobie godziwe, bezpieczne życie. W porównaniu z innymi kierunkami, ten naprawdę rokuje dobre nadzieje na przyszłość dla jego absolwentów!

Reply