Chłodzenie komputera – pożyteczne wskazówki

jak chłodzić komputer

Chłodzenie komputera – pożyteczne wskazówki

Każdego dnia pracujemy na komputerach w pracy, jak również korzystamy z nich w domu. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe chłodzenie wnętrza komputera i znajdujących się tam podzespołów.

Warunkuje to jego prawidłową pracę, jak również jego długą żywotność. O ile w zimie komputery nie grzeją się aż tak bardzo, nawet podczas wielogodzinnej pracy, o tyle w lecie, kiedy temperatury powietrza są naprawdę bardzo wysokie, jest to niezwykle istotne.

Nieodpowiednie chłodzenie komputera często prowadzi do jego spowolnionej pracy, zawieszania się systemu lub działającej aplikacji, a nawet do restartowania czy też samoczynnego wyłączania. W najgorszych wypadkach dochodzi do przegrzania podzespołów lub też ich spalenia. Jeśli pojawiają się jakieś oznaki nieprawidłowej pracy komputera, należy przede wszystkim sprawdzić czy wnętrze obudowy nie jest zakurzone i czy wentylatory umieszczone wewnątrz poprawnie pracują.

Wentylatory i radiatory służą do zmniejszania temperatury na takich podzespołach, jak procesor, karta graficzna czy też płyta główna i umieszczone na niej chipsety, a także zasilacz. Ponieważ nasze komputery pracują w trybie ciągłym przez kilka, a może nawet i kilkanaście godzin dziennie, mają one prawo się przegrzewać. Zapewnienie im optymalnego chłodzenia poprawi ich funkcjonalność. Warto zatem zadbać o to, aby w naszej obudowie nie zabrakło wentylatorów i radiatorów.

Dobrze jest również raz na jakiś czas przeprowadzić przegląd wnętrza naszej obudowy. Dzięki temu gromadzący się w niej kurz i brud będzie na bieżąco usuwany, a chłodzenie podzespołów będzie zabezpieczało przed wysokimi temperaturami podczas pracy naszego sprzętu. Kiedy już dostaniemy się do środka komputera, należy delikatnie odkurzyć zalegający brud i kurz. Następnie należy sprawdzić czy wszystkie wentylatory sprawnie się kręcą. Od czasu do czasu warto nasmarować je specjalną oliwą, a w przypadku ich uszkodzenia, należy je niezwłocznie wymienić na nowe.

Procesor komputera zazwyczaj pracuje najciężej, zatem temperatura na nim będzie zawsze najwyższa. Do prawidłowego chłodzenia tego podzespołu należy zastosować specjalną pastę termoizolacyjną. W tym celu należy zdjąć wentylator z radiatorem z procesora i usunąć pozostałości starej pasy z jego rdzenia i spodniej części radiatora. Następnie należy nałożyć niewielką ilość świeżej pasty i ponownie zamontować radiator i wentylator. Pasta ta posiada właściwości odprowadzające ciepło, dzięki czemu nasze procesory służą nam przez długie lata.

Prawidłowe chłodzenie komputera można monitorować z poziomu BIOS-u lub za pomocą specjalnych programów, które można znaleźć w Internecie. Dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli kontrolować wszelkie wzrosty temperatur, które mogą być groźne dla naszego sprzętu. Szybka interwencja zapobiegnie uszkodzeniu podzespołów i spowolnieniu pracy komputera.

Więcej informacji na temat chłodzenia komputera znajdziesz tutaj.

Reply