Choroby paznokci

Choroby paznokci

Choroby paznokci

Starasz się dbać o swoje paznokcie, chcesz, żeby zawsze ładnie wyglądały. Aż tu pewnego dnia nagle spostrzegasz, że coś zmieniło się w ich wyglądzie.

Stały się szarawe, a miejsca wokół nich są jakby spuchnięte, zaczerwienione i bolesne. Zastanawiasz się, jaka może być tego przyczyna? Czy możesz poradzić sobie z tym sama, czy też powinnaś pójść do lekarza. A jeśli tak, to do jakiego?

Nie lekceważ zmian na paznokciach!

Najlepiej od razu udać się do specjalisty chorób skórnych, czyli dermatologa, ponieważ zmiana zabarwienia płytek paznokciowych często ma właśnie podłoże dermatologiczne. Nie należy również lekceważyć widocznych niepokojących zmian wokół paznokci. Mogą one świadczyć o zakażeniu drożdżakowym.

Drożdżyca często atakuje właśnie wały okołopaznokciowe, czyli skórę z najbliższego otoczenia paznokci. Objawia się to silnym zaczerwienieniem, obrzękiem. Zakażone miejsca są bardzo bolesne. Po kilku dniach przy ucisku może zacząć wypływać spod wałów okołopaznokciowych niewielka ilość wydzieliny ropnej.

Jeśli w porę nie rozpocznie się leczenia, w miarę upływu czasu choroba rozprzestrzeni się na łożysko paznokciowe. Można to poznać po zmianie jego zabarwienia. Zdrowe ma kolor różowawy, co wyraźnie widać przez paznokieć, zaś zaatakowane drożdżycą przybiera barwę białą lub żółtą.

Zmiany wokół paznokci mogą świadczyć o grzybicy

Choroby paznokciW konsekwencji będą chorować również paznokcie. Ich wolne, nie przylegające do łożyska końce zaczynają coraz bardziej odstawać od opuszków palców, powierzchnia płytek paznokciowych staje się nierówna, szaro-żółto-brunatna, bardzo bolesna.

A co najważniejsze, dłonie zaatakowane drożdżycą są niebezpieczne i dla chorego, i dla innych ludzi (np. matka może zarazić dziecko). Dotykamy przecież nimi twarzy, myjemy ciało. A choroba ta atakuje również błonę śluzową jamy ustnej, a nawet narządów płciowych.

Konieczne są odpowiednie badania

Lekarz dermatolog łatwo rozpozna chorobę, ale dla całkowitej pewności zleci przeprowadzenie badania mykologicznego (na obecność grzybów, bo drożdżaki do nich należą). Polega ono na pobraniu próbki (poprzez zdrapanie) z chorego paznokcia, wykonaniu posiewu i wyhodowaniu grzyba. Pozwoli to dobrać odpowiednie i najbardziej skuteczne leki. Drożdżyca jest chorobą całkowicie uleczalną.

Czynniki ryzyka

Kto jest na nią szczególnie narażony? Kiedyś uważano, że jest to dolegliwość praczek, pomywaczek, czyli osób mających często do czynienia z wodą. Dziś wiadomo, że nie tylko im się przytrafia. Ale na wszelki wypadek lepiej korzystać podczas mokrych prac domowych z gumowych rękawiczek.

Choroby paznokci

Reply