Co pić w przypadku odwodnienia?

odwodnienie

Co pić w przypadku odwodnienia?

 

Duży wysiłek fizyczny, brak możliwości dostępu do wody, przegrzanie organizmu lub choroba mogą spowodować odwodnienie organizmu. Jest wiele mitów na temat czego nie należy pić w tym stanie, a dziś obalimy kilka z nich.

Odwodnienie organizmu, jest to stan, w którym poziom wody w ciele spada poniżej wartości koniecznej do jego funkcjonowania. Stany te są szczególnie niebezpieczne u niemowląt, dzieci i osób starszych.

Alkohol, kawa, herbata?

To nieprawda, że nie można w stanie odwodnienia pić alkoholu, kawy czy herbaty. Praktycznie każdy płyn pozwala uzupełnić wodę w organizmie, chociaż z daleka należy trzymać się od wody morskiej, ze względu na sól.

Nie ma nigdzie poparcia koncepcja, że płyny inne niż woda powodują odwodnienie. Kofeina, podobnie jak środki moczopędne, rzeczywiście  powoduje utratę wody, ale jest to ułamek tego, co dostarczamy organizmowi, pijąc kawę czy herbatę. Herbata, sok wyciśnięty z owoców i mleko dla dzieci są jednakowo dobre w wymianie płynów.

Przeprowadzono badania dotyczące spożywania alkoholu i jego zdolności moczopędnych. Stwierdzono, że picie z umiarem ma mały wpływ na stan równowagi przeciętnego człowieka. Udowodniono również, że w celu powstrzymania odwodnienia można używać napojów alkoholowych słabszych niż czternastoprocentowe, tj. piwo jasne czy lager.

Woda morska

Wracając do wody morskiej, jest ona środkiem wymiotnym. Gdyby jednak jakimś cudem udało się zatrzymać ją w żołądku, wtedy cała woda z komórek ciała przemieściłaby się na drodze osmozy w kierunku wysoko stężonego płynu, by go rozcieńczyć. Komórki ciała zostaną odwodnione, co  w skrajnych przypadkach może prowadzić do skurczy, rozprzężenia funkcji mózgowych oraz uszkodzenia wątroby i nerek.

 

Reply