Co warto wiedzieć o cyklu hormonalnym?

Cykl hormonalny

Co warto wiedzieć o cyklu hormonalnym?

Początkiem cyklu nazywamy pierwszy dzień, w którym pojawiła się miesiączka. Kobieta zazwyczaj czuje się gorzej, jej samopoczucie nie jest najlepsze.

To wszystko za sprawą kobiecych hormonów, estrogenów, które kształtują się na bardzo niskim poziomie. Często gorszemu nastrojowi towarzyszą bóle podbrzusze, gdzie przyczyną są skurcze macicy, jak również ogólne osłabienie i rozbicie.

Przez najbliższy tydzień lepiej zrezygnować z nadmiernej aktywności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Gorsza kondycja nie będzie dobrze wpływała na jakość podjętych działań. Zamiast tego lepiej zafundować sobie odrobinę relaksu, który złagodzi nieprzyjemne skutki menstruacji.

Podczas obfitej miesiączki organizm kobiety traci bardzo duże ilości żelaza, które należy uzupełnić. Bogate źródła odnajdziemy z czerwonym mięsie, jak również w zielonych warzywach liściastych.

Między 8 a 11 dniem stopniowo zwiększa się poziom hormonu FSH. Wtedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Wraz ze wzrostem estrogenów we krwi polepsza się nasze samopoczucie. Powraca energia, której jeszcze niedawno było tak mało.

Teraz jest najlepszy czas na aktywność. Kondycja fizyczna, jak i umysłowa jest na wysokim poziomie. To najlepszy okres na podejmowanie różnych działań, a także na umawianie się na spotkania biznesowe, jak i towarzyskie. To również dobry czas na zbadanie swoich piersi. W czasie miesiączki były twarde, obrzmiałe i bolesne, co utrudniało ich sprawdzenie. Teraz, kiedy już wszystko powróciło do normy, umów się na USG piersi lub mammografię.

Estrogeny nadal zwiększają swój poziom. To właśnie między 12 a 15 dniem czujesz się najbardziej atrakcyjna i masz poczucie, że mogłabyś zawojować cały świat! Jednak w tym czasie organizm równie silnie produkuje testosteron. Ten męski hormon jest odpowiedzialny za kobiecą pewność siebie. W tym okresie dochodzi do owulacji.

Co warto wiedzieć o cyklu hormonalnym?Kobiety, które planują zajście w ciążę, właśnie w tym czasie powinny bardziej wykorzystać te dni. Za sprawą przychylnych okoliczności istnieją najwyższe szanse na udane zapłodnienie. Ponadto, współżycie dla kobiety w tym okresie to jeszcze większa przyjemność, a orgazmy będą przeżywane silniej niż kiedykolwiek wcześniej…

Zwiększony apetyt może towarzyszyć paniom między 16 a 20 dniem. Spada poziom serotoniny, przez co odczuwamy zwiększoną skłonność do zajadania się produktami bogatymi w węglowodany. Oprócz tego w tym okresie kobieta potrzebuje znacznie więcej czułości ze strony swojego partnera, ponieważ rośnie poziom oksytocyny, czyli hormonu miłości. Nie tylko seks będzie znaczący w tym czasie, ale i potrzeba czułości. Panowie, miejcie to na uwadze!

Postępujący spadek estrogenów przyczynia się do ospałości i ogólnej utraty energii między 21 a 24 dniem. Jakakolwiek powzięta czynność wymaga trzykrotnie większego wysiłku. Najlepiej sprawdzi się picie zielonej herbaty oraz preparaty z żeń-szeniem, które dodadzą Ci energii.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego pojawiają się między 25 a 28 dniem. Znaczący spadek estrogenów sprawia, że miewasz obniżony nastrój i jesteś rozdrażniona. Spada także odporność organizmu, więc należy pamiętać o ciepłym ubraniu i właściwej suplementacji witamin. W tym czasie zadbaj o relaks. W ten sposób złagodzisz skutki PMS, rozluźnisz mięśnie, wydzielisz więcej endorfin, które poprawią Twój nastrój.

Co warto wiedzieć o cyklu hormonalnym?

Reply