Co warto wiedzieć o porodzie?

poród

Co warto wiedzieć o porodzie?

Poród zazwyczaj odbywa się w szpitalu, pod ścisłym nadzorem lekarza. Jego przebieg często kontroluje odpowiednia aparatura. Wiele kobiet chodzi z partnerem do szkół rodzenia, by nauczyć się ćwiczeń oddechowych i rozluźniających, które ułatwiają przyjście dziecka na świat.

Większość specjalistów uważa, że przygotowanie do porodu zmniejszy niepokój przyszłej matki.

Pozycja rodzącej

Jeszcze do niedawna kobiety rodziły leząc na wznak, często ze stopami umieszczonymi w strzemionach. Dziś wielu położników zachęca je by przybierały najwygodniejsza pozycję dla siebie, najlepiej taką, w której siła ciężkości pomaga skurczom macicy. Pozycje stojąca i półstojąca wspomagają rozwarcie kanału rodnego.

We wczesnym okresie skurczów spacerowanie po pokoju może przynieść ulgę i skrócić czas trwania porodu.

przygotowanie do poroduTrzy okresy porodu

Pojawiają się intensywne i regularne skurcze macicy, szyjka zaczyna się rozwierać . Każdy skurcz powoduje szersze otwarcie szyjki, az do jego pełnego rozwarcia. Następuje przejściowy okres porodu.Drugi okres rozpoczyna się, kiedy rodząca zaczyna odczuwać potrzebę parcia i trwa aż do wydania dziecka na świat

W kilka minut po urodzeniu dziecka zostaje wydalone łożysko wraz z owodnią – błona płodową, która otaczała i chroniła płód macicy

Kiedy zaczyna się poród?

Oto oznaki, które wskazują, ze poród już się zaczął:

  • odchodzą wody płodowe,
  • z pochwy wydostaje się czop śluzowy, może być zabarwiony krwią,
  • skurcze macicy odczuwane w brzuchu, plecach i udach występują co 10 minut lub częściej.

Jak można pomóc rodzącej?

W salach porodowych jest zwykle bardzo ciepło, więc organizm rodzącej kobiety traci z potem dużo płynów. Powinna więc pić, by unikąć odwodnienia, nie stracić sił i energii.

Podczas porodu często popijaj wodę lub sok owocowy

  • Lek homeopatyczny pomaga złagodzić ból – jeśli lekarz wyrazi zgodę, zażywaj trzy krople lub tabletkę Araniki co 2 godziny.
  • We wczesnym okresie porodu zjedz jedną lub dwie przekąski, by nie stracić sił. Lekarz zgodzi się na to, jeśli nie przewiduje wprowadzenia Cię w stan znieczulenia ogólnego. Najodpowiedniejsze przekąski to: batonik z płatkami zbożowymi, banan lub inne owoce. Energii dostarczy ci również bulion warzywny, miód, a nawet glukoza w tabletkach. Po urodzeniu dziecka poczujesz głód, poproś więc partnera, by przyniósł Ci posiłek lub zupę.

Oddychanie i relaks

Zamiast napinać się i zatrzymywać oddech gdy czujesz skurcz, skoncentruj uwagę na powolnym oddychaniu przez usta, rozluźniając jednocześnie mięśnie twarzy, szyi, barków. Po opróżnieniu płuc odruchowo rozpoczniesz wdech. Wciągaj powietrze przez nos głęboko, opuszczając przeponę ku jamie brzusznej. Takie powolne oddychanie brzuszne pomoże ci w pierwszym okresie parcia oraz zaopatrzy zarówno ciebie, jak i dziecko, w odpowiednią ilość tlenu.

Masaż

Łagodzi napięcie psychiczne oraz bóle pleców i brzucha towarzyszące skurczom. Twój partner powinien opanować te techniki w szkole rodzenia. Może masować cię dłońmi lub drewnianym wałkiem do masażu.

Działanie ciepła i zimna

  • Dokładnie zawinięty gorący termofor lub worek z lodem poprawiają niekiedy samopoczucie rodzącej we wczesnym okresie skurczów, zwłaszcza gdy dominuje ból pleców.
  • Inną metodą jest szybkie pocieranie pleców workiem z lodem lub kostkami lodu.
  • Podczas porodu odświeżaj się, spryskując twarz wodą mineralną, lub przecierając ją chłodną, wilgotną gąbką bądź gazą.

Aromatoterapia

Wiele olejków eterycznych może działać uspokajająco w czasie porodu, najlepiej rozpylać je, używając nawilżacza. Zmieszaj np. po cztery krople olejku lawendowego i sandałowego z dwiema kroplami olejku geraniowego. Wlej osiem kropli tej mieszaniny do zbiornika nawilżacza. Powietrze nabierze wtedy delikatnego, lecz nie przytłaczającego zapachu.

Esencje kwiatowe Bacha

Stosowanie następujących esencji jest szczególnie zalecane podczas trudnych porodów:

  • Esencje z kwiatu oliwki – jeśli jesteś wyczerpana podczas porodu lub później.
  • Orzech włoski – jeśli potrzebujesz pomocy, by przystosować się do zmian, jakie nastąpiły w Twoim organizmie po porodzie.

Reply