Cyberprzestępczość

Cyberprzestępczość

Cyberprzestępczość

Myślisz, że twój komputer jest wyłącznie twoją własnością?

Możesz się zdziwić…

Kradzieże pod osłoną nocy. To przeszło już do lamusa!

Jeszcze do niedawna złodzieje włamywali się do domów, wykradali cenne przedmioty i uciekali. Jednak i przestępcy zaczynają iść z duchem czasu i dokonują kradzieży nie wychodząc z domu! W ich przekonaniu są o wiele bezpieczniejsze sposoby na wzbogacenie się, które daje im sieć. Jak pokazują badania statystyczne, z cyberprzestępczością miało styczność około siedem milionów Polaków, z czego każdy z nich tracił 672 zł. Tak przynajmniej wynika z raportu, który opublikowała firma Symantec, która zajmuje   się zabezpieczeniami pamięci komputerowych.

Pieniądze przelane, a towaru nie ma

Przeważnie w każdym domu znajduje się komputer, ludzie coraz częściej i coraz chętniej robią zakupy nie wychodząc z domu. W tym celu korzystają a portali aukcyjnych, gdzie towary są sprzedawane i kupowane przez wielu użytkowników. Dla przestępców to raj, ponieważ skutecznie próbują to wykorzystywać.

Z raportu Policji wynika, że liczna przestępstw popełnianych w sieci stale rośnie. W ubiegłym roku było to aż 29 tysięcy postępowa, czyli ponad cztery procent więcej niż w roku ubiegłym. Niestety, ta tendencja nadal rośnie… Dlatego też największe niebezpieczeństwo w sieci stanowią właśnie oszustwa za pośrednictwem aukcji internetowych. Czasami może być tak, że oszust podaje się w aukcjach jako wieloletni sprzedawca. U takiego człowieka kupujemy towar, płacimy za niego i w efekcie w ogóle go nie otrzymujemy.

Gorzej, jeśli mamy do czynienia z kradzieżą własnej tożsamości. Wtedy straty są znacznie większe. Niektórzy przestępcy dopuszczają się kradzieży haseł i loginów na portalach aukcyjnych, po czym włamują się do ponad 250 kont pocztowych, podszywają się pod właścicieli i tworzą fikcyjne oferty sprzedaży towarów w atrakcyjnej cenie. Ludzie chętnie kupują, wpłacają pieniądze na konto, ale zakupionych przedmiotów nigdy nie otrzymują…

Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym tak naprawdę jest cybeprzestępczość.

W tej „działalności” wszystko jest ulotne jak bańka mydlana. Strona internetowa znika z dnia na dzień, nie ma zdjęć, odcisków palców. Są tylko poszkodowani.

Podobna sytuacja miała miejsce niedawno wśród klientów mBanku. Placówka ostrzegała swoich klientów, którzy używali systemu Windows, przed tzw. Trojanem. Użytkownicy, którzy chcieli zalogować się do serwisu dostawali informację z żądaniem zwrotu środków, które przez pomyłkę były – rzekomo – przelane na ich konta.

Phishing

Zdobywanie za pośrednictwem Internetu wrażliwych danych pozwalających na przeprowadzanie operacji finansowych bez zgody właściciela to phishing. Ofiarami kradzieży tożsamości są uczciwi obywatele. Przestępcy często wykorzystują znaną w inżynierii społecznej regułę wzajemności – ofiara odczuwa potrzebę zrewanżowania się za to, co otrzymała.

Tak było w przypadku młodych ludzi, którzy w 2010 roku stworzyli w Internecie stronę phishingową przeznaczoną do kradzieży danych umożliwiających dostęp do portali Nk.pl – w ten sposób udało im się przechwycić dane kilkuset użytkowników tego serwisu. Umieszczone na stronie informacje zachęcały do tego, aby podawać loginy i hasła w zamian za wirtualne środki płatnicze używane w obrębie portalu.

Reply