Czy posłać dziecko do żłobka?

żłobek

Czy posłać dziecko do żłobka?

Żłobek jest dobrym, często też jedynym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą zająć się pracą zawodową po przyjściu na świat swojego maleństwa, a nie mogą z jakiegoś powodu liczyć na pomoc dziadków czy wynająć niani.

Jakie są korzyści wynikające z posłania malucha do żłobka, jakie minusy, jak wybrać najlepszy żłobek, jak pomóc dziecku przystosować się do nowych warunków itp. – wyjaśniamy poniżej.

Czym jest żłobek?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, zawartymi w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, opiekę nad naszym dzieckiem do 3 roku życia możemy powierzyć żłobkom publicznym, prywatnym, powołanym do życia przez stowarzyszenia, a także klubom dziecięcym czy dziennym opiekunom oraz nianiom. W czasie opieki powinny być realizowane funkcje opiekuńcze, wychowawcze oraz edukacyjne. W ostatnich latach powstało więc wiele nowych żłobków, które objęte są szczególnymi kontrolami w związku ze szczególną troską o dobro i bezpieczeństwo najmłodszych.

Zgodnie z definicją żłobek jest zakładem opiekuńczo-wychowawczym dla dzieci, które ukończyły 20 tydzień życia, a nie ukończyły 3 lat,  a których rodzice pracują poza domem. W żłobku dziecko ma zapewnione posiłki, zabiegi pielęgnacyjno-zdrowotne, opiekę wychowawcy itp. Z reguły są to miejsca przyjazne dla dzieci, kolorowe, wywołujące naprawdę pozytywne, ciepłe uczucia – przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Kiedy żłobek?

Nie posyłajmy dziecka do żłobka, jeżeli mamy osobę, która mogłaby się nim zająć, podczas gdy my pracujemy – kontakt z najbliższymi będzie dla niego cenniejszy niż pobyt w placówce opiekuńczo-wychowawczej, nawet na najwyższym poziomie. Oczywiście, jeżeli nie ma innej możliwości – oboje rodziców pracuje, nie ma dziadków, którzy mogliby pomóc, nie stać nas na nianię – żłobek będzie rozwiązaniem, które warto poważnie rozważyć.

Jak wybrać żłobek?

Zanim zdecydujemy się na oddanie dziecka do żłóbka, powinniśmy poznać ofertę naszego miasta w tym zakresie – dowiedzieć się, jakie opinie mają poszczególne żłobki, jaka jest cena pobytu w nich dziecka, popytać wśród znajomych, którzy mogą mieć w tym zakresie jakieś informacje, dowiedzieć się, jaka liczba dzieci w danym żłobku przypada na opiekuna i czy opiekunowie są stali, czy zmieniają się. Ważne jest także to, jak wygląda budynek na zewnątrz i w środku – czy jest to miejsce czyste, schludne, zadbane i bezpieczne.

Nie wahaj się pytać o wszystko, co Cię interesuje – porozmawiaj więc z dyrekcją żłobka, słuchaj uważnie odpowiedzi, przejrzyj statut czy regulamin wybranej przez siebie placówki itp. Poszukaj też informacji na temat żłobka na forach internetowych – tam często uda Ci się znaleźć informacje, których nie powiedzą Ci wprost dyrektorzy czy których nie znajdziesz na stronie www.

Jak przygotować dziecko do pobytu w żłobku?

Pierwsze dni naszej pociechy w żłobku mogą być nieco dramatyczne – nie będzie ono rozumiało, dlaczego musi rozstać się z mamą i tatą, prawidłową i normalną reakcją jest więc płacz i problemy z przystosowaniem się do takiej nowej, obcej sytuacji. Jak więc złagodzić nieco te objawy? Przede wszystkim, jeżeli to tylko możliwe, nie spędzajmy całego swojego czasu z dzieckiem, poznajmy go z innymi maluchami w jego wieku, a kiedy zaprowadzimy dziecko do żłobka, obiecajmy, że wrócimy po nie popołudniu i bezwzględnie przestrzegajmy tej obietnicy. Pod żadnym pozorem nie odwracajmy się też za płaczącym w żłobku dzieckiem, nie bierzmy go na ręce i nie zabierajmy do domu – musi wiedzieć, iż w tej sytuacji krzyk nie przyniesie żadnych rezultatów.

Korzyści wynikające z posłania dziecka do żłobka

Żłobki niosą ze sobą oczywiście szereg korzyści. Profesjonalne opiekunki pomagają naszym pociechom stawiać pierwsze kroki, uczą je samodzielnie jeść, także różnorodne potrawy, z reguły zaproponowane przez wykwalifikowanego dietetyka. Dzięki kontaktowi z innymi dziećmi nasze maleństwo uczy się panujących w społeczeństwie zasad oraz zabawy z innymi dziećmi, nie jest samolubne i zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest pępkiem świata, łatwiej też nabywa pewności siebie.

Wady żłobków

Do wad żłobków możemy natomiast zaliczyć to, że dziecko może przejąć od innych dzieci złe nawyki, może się czuć także wyobcowane, zagubione, zepchnięte na dalszy plan, zwłaszcza jeżeli w wybranym przez nas żłobku na jedną nianię będzie przypadała większa liczba podopiecznych. Może się też nie udać mu stworzyć dobrych więzi z rówieśnikami, z opiekunką, a w konsekwencji także z rodzicami. Dziecko, zwłaszcza do 1 roku życia, może stracić bowiem orientację i nie wiedzieć, komu tak naprawdę może zaufać – czy mamie, czy opiekunce, z którą bawi się, przy której stawia pierwsze kroki itp.

Reply