Czym jest trening autogeniczny?

relaks

Czym jest trening autogeniczny?

Trening autogeniczny jest formą terapii,w czasie której uczy się pacjentów, jakie są najskuteczniejsze metody relaksowania się, prowadzące do ograniczania wpływu stresu na nasz organizm.

Stan pełnego relaksu odbywa się dzięki kilku podstawowym ćwiczeniom.

Ćwiczenia relaksujące w treningu autogenicznym

Ćwiczenia odprężające można wykonywać albo w leżeniu płaskim na plecach, albo w pozycji siedzącej w fotelu, lub też siedząc na brzegu krzesła z głową pochyloną w przód i brodą opartą na klatce piersiowej.

Ćwiczeń jest sześć. Skupiają się po kolei na:

  • procesie wdechu i wydechu,
  • wsłuchiwaniu się w rytm własnego serca,
  • procesie wywoływania uczucia chłodu na czole,
  • procedurze opuszczania żołądka, aby spowodować odczuwanie ciepła,
  • intensywnym myśleniu o wzbudzaniu uczucia ciepła w kończynach,
  • wzbudzaniu uczucia ciężkości w karku, ramionach i kończynach.

stresujący tryb życiaUważa się współcześnie, że właśnie stres jest przyczyną wielu chorób i dolegliwości, z którymi zmaga się dzisiejszy człowiek. Ucząc się technik i ćwiczeń treningu autogenicznego, można nabrać wprawy w osiąganiu stanu zrelaksowania i spokoju, dzięki czemu lepsze są takie aspekty naszego życia, jak jakość snu i samopoczucie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że lepiej funkcjonujemy – podnosi się poziom energii, mamy więcej siły i ochoty do działania.

Zasady treningu autogenicznego instruktorzy pokazują podczas sesji grupowych z udziałem niewielkiej liczby osób. Zwykle jest to około sześciu pacjentów – w grupach o takiej liczebności łatwiej bowiem przekazać najistotniejsze założenia terapii.

Zalety treningu autogenicznego

Korzyści płynących z treningu autogenicznego mogą doświadczać ludzie z różnorodnymi dolegliwościami, a także osoby przeżywające stres, który na razie nie spowodował żadnych niedomagań fizycznych.

Trening autogeniczny może pomóc w przypadku syndromu nadwrażliwego jelita, problemów trawiennych, bólów mięśniowych i skurczów, wrzodów, bólów głowy i wysokiego ciśnienia krwi, a także niepokojów, obaw i fobii, bezsenności oraz innych chorób na tle psychicznym.

Z metody mogą korzystać ludzie w dowolnym wieku, chociaż uważa się, że dzieci poniżej szóstego roku życia nie będą w stanie zrozumieć, czego się od nich wymaga.

Terapeuci stosujący trening autogeniczny mają przeważnie wykształcenie medyczne lub przynajmniej doświadczenie pielęgniarskie, dzięki czemu łatwiej im stworzyć pełny obraz stanu zdrowia pacjenta przystępującego do grupy.

Reply