Czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny?

kobieta i mężczyzna

Czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny?

Przyjęło się mówić, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Jednak z czego wynikają różnice zachowań obu tych płci? Dlaczego nasz sposób myślenia, postrzegania i odczuwania tak bardzo się od siebie różni?

To proste! Mamy inaczej skonstruowane mózgi. O tym pisali w swojej książce m.in. Anne Moir oraz David Jessel. To, dlaczego na pewne rzeczy mężczyźni i kobiety patrzą w zupełnie inny sposób, nie jest jedynie wynikiem odmiennego wychowania dziewczynek i chłopców. Rodzimy się z bowiem z mózgiem, który jest ukształtowany albo na kobietę albo na mężczyznę.

Mózg też ma swoją płeć

Płeć mógzgu kształtuje się bardzo wcześnie, ponieważ już około 6-7 tygodni po zapłodnieniu. Co może stanowić ciekawostkę dla niektórych, płeć mózgu w początkowej fazie od razu kształtuje się na dziewczynkę. Jeżeli młody organizm zaczyna wytwarzać żeńskie hormony, płeć mózgu nie zmieni się. Jeśli natomiast mózg płodu zostanie poddany działaniu testosteronu, to zmieni się na typ męski. Są sytuacje, w których dochodzi do pojawienia się pewnych zaburzeń. Może zdarzyć się tak, że organizm przyszłej mamy będzie produkował za mało męskich hormonów, aby wykształciły się w chłopcu narządy płciowe. Efektem takiego stanu może być przyjście na świat chłopca, który będzie wrażliwy i delikatny jak dziewczynka.

Może być tez i odwrotnie. Czasem zdarza się, że na płód żeński działają męskie hormony. Dotyczy to głównie sytuacji, w której nadnercza płodu funkcjonują niewłaściwie. Wówczas produkują substancję zbliżoną do męskich hormonów, które zaczynają kształtować mózg żeński.  I choć rodzi się dziewczynka, to jednak wykazuje wiele cech charakteru typowych dla chłopca. To dlatego niektórzy chłopcy zachowują się jak dziewczynki, zaś dziewczynki swoim temperamentem i zachowaniem przypominają chłopców.

Na kształtowanie się płci u płodu ma także znaczenie przyjmowanie przez kobietę w czasie ciąży hormonów. Jeśli zostaje zmuszona do brania lekarstw na podtrzymanie ciąży, a pod sercem rozwija się płód męski, to wtedy na świat przyjdzie troskliwy i wrażliwy chłopiec.

Różnice w budowie

Najbardziej istotną różnicą w budowie mózgu kobiecego i męskiego jest tzw. ciało modzelowate, czyli specjalne włókna, których zadaniem jest połączenie obu półkul mózgowych i zapewnienie odpowiedniej płynności między nimi. U kobiet jest ciało modzelowate jest grubsze, co sprawia, że sprawniej przekazywane są impulsy między prawą a lewą półkulą. Dlatego kobiety lepiej wyciągają wnioski czy też kojarzą ze sobą pewne fakty.

Drugą równie ważną różnicą między budową organu u obu płci jest rozmieszczenie ośrodków, które odpowiedzialne są za emocje. U pań są one rozproszone i znajdują się w bliskiej obecności z ośrodkami mowy, dlatego kobietom łatwiej przychodzi mówienie o uczuciach. Z kolei u mężczyzn ciało modzelowate jest słabiej rozwinięte, a część mózgu odpowiedzialna za wyrażanie emocji znajdują się po prawej stronie, a umiejętność ich nazywania po lewej, dlatego panom tak trudno mówić o emocjach.

Poniższe rozważania idealnie przedstawia poniższy film:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=aZBhyPiyeOs[/tube]

Reply