Dieta dla 40-latków

Dieta dla 40-latków

Dieta dla 40-latków

Osoby po 40. roku życia łatwo mogą zauważyć, że ich przemiana materii nie jest taka szybka jak dawniej, poza tym zmiany hormonalne bardzo często powodują, że ciało ulega negatywnym przemianom – masa mięśniowa zamienia się stopniowo w coraz większe ilości tkanki tłuszczowej, a odchudzanie nie jest już tak łatwe jak 10 czy 20 lat temu.

Jest to naturalne, ponieważ w tym wieku zapotrzebowanie organizmu na energię jest o 1/4 mniejsze  w porównaniu do okresu sprzed 15 lat, zatem tkanka tłuszczowa zwiększa się, nawet gdy nie zwiększają się ilości spożywanego pokarmu czy jego jakość. Jest to naturalne zjawisko, ale nie znaczy to bynajmniej, że jest pozytywne, a co najważniejsze – pożądane, na szczęście jednak można mu przeciwdziałać.

Warzywa w walce z miażdżycą

Zmiany miażdżycowe, które mogą spowodować tę groźną chorobę, pojawiają się wskutek zmniejszenia się stężenia tzw. dobrego cholesterolu. Można temu przeciwdziałać, jedząc warzywa strączkowe, zwłaszcza soję i soczewicę, ponieważ rośliny te zawierają fitohormony, które wpływają na poprawę stanu zdrowia. Ponadto warzywa te zawierają lecytynę – substancję poprawiającą zdolność koncentracji i wzmacniającą pamięć.

Zalecenia żywieniowe dla osób po 40. roku życia

Osoby po 40. roku życia często nie mają czasu albo ochoty, by prowadzić aktywny tryb życia, więc obok otyłości może również pojawić się u nich bezsenność, w efekcie czego wystąpi również obniżone samopoczucie. Bardzo powszechne są również problemy ze skórą, która traci elastyczność, a jej wierzchnia warstwa – naskórek – słabiej się regeneruje i wolniej goją się wszelkie urazy. Na te problemy z pewnością pomoże wzbogacenie menu w składniki pokarmowe zawierające duże ilości witamin z grupy B oraz witaminy A. Należy wystrzegać się tłustego czerwonego mięsa, zastępując je drobiem oraz rybami. Trzeba także zrezygnować z jedzenia dużych ilości słodyczy, ponadto należy wypijać duże ilości płynów nawet gdy nie odczuwa się pragnienia, gdyż to także wpływa na lepsze samopoczucie czy poprawienie się elastyczności skóry.

Jeśli chodzi o ryby, to najbardziej wartościowe są ryby morskie oraz słodkowodne. Mogą być nawet tłuste, gdyż mimo to są lekkostrawne i zawierają dużo cennych substancji. W diecie osób po 40. roku życia nie może też zabraknąć dużej ilości warzyw, które zawierają spore ilości błonnika, która to substancja usprawnia trawienie, regulując perystaltykę jelit i oczyszcza organizm z ubocznych produktów przemiany materii. Bardzo potrzebny jest również nabiał, ale trzeba pamiętać, by wybierać tylko ten niskotłuszczowy – pełnotłuste mleko ani jego przetwory nie są dobrym wyborem.

Dieta dla 40-latkówPonadto osoby, którym zależy nie tylko na zdrowym odżywianiu, ale także na schudnięciu, powinny przestrzegać kilku ważnych wskazówek:

1. Planować spożywane posiłki, by nie odżywiać się przypadkowo kiedy poczuje się głód. Najlepiej jest jeść 5 niewielkich porcji w stałych odstępach czasu, dzięki czemu organizm stale będzie zajęty trawieniem i nie zdarzą się nagłe ataki niepohamowanego głodu.

2. Pić jak najwięcej płynów. Jeśli ktoś nie lubi tak bardzo polecanej we wszystkich dietach niegazowanej wody mineralnej, wcale nie musi się do niej zmuszać, ważne jednak, by nie pić napojów słodkich, gazowanych czy zbyt mocnej herbaty i kawy, gdyż te ostatnie osłabiają serce.

3. Stosować się do złotej zasady jedzenia najbardziej kalorycznego posiłku w godzinach dopołudniowych. Śniadanie może składać się z wędlin, nabiału i pieczywa, obiad zaś powinien już zawierać więcej warzyw, zaś kolacja powinna być skromna i lekkostrawna

4. Unikać słonych przekąsek typu chipsy, paluszki czy krakersy, zastępując je świeżymi, surowymi warzywami lub owocami, ale w niewielkiej ilości.

5. W miarę możliwości unikać spożywania pieczywa, zwłaszcza białego, ale duże ilości najbardziej wartościowego – pełnoziarnistego, również nie są wskazane.

Reply