Dieta Dukana

Dieta Dukana

Dieta Dukana

Autorem popularnej diety proteinowej, zwanej powszechnie dietą Dukana, jest Pierre Dukan – pochodzący z Francji lekarz zajmujący się zwalczaniem u swych pacjentów nadwagi. Opracował on składający się z czterech etapów program odchudzania, który ma za zadanie zmniejszyć wagę bez efektu jojo, a ponadto, jak przystało na typową dietę-cud, gwarantuje wielka efektywność bez konieczności głodzenia się, a nawet bez liczenia kalorii, co dla wielu osób z pewnością będzie wielką zachętą do zastosowania tej diety.

Dużo białka

Dieta Dukana w znacznej mierze opiera się na daniach przygotowywanych z produktów zawierających dużą ilość białka, gdyż substancja ta ułatwia zapanowanie nad nadmiernym apetytem oraz przyspiesza przemianę materii, zatem znacząco wspomaga odchudzanie. Oczywiście dieta ta działa tylko pod warunkiem, że jej zasady są rygorystycznie przestrzegane, gdyż kolejność, długość trwania i różnice wszystkich czterech etapów decydują o jej skuteczności.

Dieta DukanaEtapy diety Dukana

Pierwszy etap – uderzeniowy, trwa w zależności od wyjściowej wagi osoby odchudzającej się. Jeśli wynosi ona maksymalnie 5 kg, wystarczy, gdy faza uderzeniowa będzie trwać tylko 1 dzień. Przy nadwadze do 10 kg faza I musi trwać 3 dni, przy 10-20 kg – 5 dni, zaś żeby stracić powyżej 20 kg – aż 7 dni. Najdłuższa nie może przekroczyć 10 dni i najlepiej stosować wówczas dietę pod nadzorem lekarza. Podczas trwania tego etapu reguluje się metabolizm, a także – co bardzo ważne dla osób, którym wcześniej nie udawało się schudnąć – od razu można zaobserwować znaczny spadek wagi, co daje motywację do dalszego stosowania diety. Faza ta jest najbardziej restrykcyjna i trzeba przyznać, że wymaga sporo samozaparcia.

Można spożywać tylko produkty z dużą zawartością białka, zaś o jak najmniejszej zawartości tłuszczu oraz węglowodanów. Na szczęście dozwolone pokarmy można jeść bez ograniczeń i o każdej porze dnia. Najlepiej wybrać filet z kurczaka albo indyka, polędwicę albo rostbef wołowy, chudą cielęcinę, koninę, wątróbki drobiowe albo wątrobę wołową. Polecane są również ryby (zwłaszcza makrele, sardynki, tuńczyki, łososie i dorsze), owoce morza, jaja kurze, chudy nabiał, cebula i ogórki konserwowe. Dania można doprawiać musztardą (ale bez cukru), koncentratem pomidorowym, cytryną oraz słodzikami.

Dieta DukanaPonadto trzeba pić 6 szklanek płynów dziennie, najlepiej niskozmineralizowanej wody. Może być również kawa, herbata oraz cola light. Należy również codziennie spożywać 1-2 łyżki otrąb owsianych, ewentualnie z dodatkiem otrąb pszennych (np. dodawać je do jogurtu). Zakazane są natomiast tłuste mięsa (wieprzowina, wędliny, gęsina), cukier i słodycze, pieczywo, kasze, ryż i makaron, a także ziemniaki oraz wszystkie warzywa i owoce. Trzeba również wystrzegać się ketchupu, oleju, oliwy, masła i margaryny.

Drugi etap – faza naprzemienna, to już właściwe odchudzanie, dlatego jego czas trwania w znacznej mierze uwarunkowany jest przez indywidualne potrzeby osoby pragnącej schudnąć. Zależy przede wszystkim od jej wagi w momencie rozpoczynania diety, a także od tego, ile chce ona schudnąć. Etap ten jest mniej uciążliwy, ponieważ można spożywać warzywa. Przez 5 dni należy jeść warzywa na zmianę z produktami białkowymi, zaś potem przez kolejne 5 dni znów tylko produkty białkowe, i tak aż do osiągnięcia odpowiedniej wagi. By bardziej urozmaicić sobie jadłospis, można przez 1 dzień jeść warzywa z białkiem, a następnego dnia samo białko, potem znów z warzywami etc.

Polecane jarzyny to fasola szparagowa, szpinak, cukinia, sałata, pomidory, kalafior, ogórki, brokuły, cebula, szparagi i buraki. Można również jeść marchew, ale w niewielkich ilościach. Potrawy można doprawiać octem, np. w postaci sosu vinegret. Nadal nie można jeść tego samego co w pierwszej fazie, a ponadto warzyw strączkowych, kukurydzy i awokado. W dalszym ciągu trzeba pić 6 szklanek płynów dziennie, a ponadto zjadać 2 łyżki otrąb owsianych i 1 łyżkę otrąb pszennych.

Dieta DukanaEtap trzeci to etap utrwalania, który ma za zadanie zapobiegać pojawieniu się efektu jojo po zaprzestaniu stosowania diety. Fazę tę rozpoczyna się dopiero po osiągnięciu pożądanej wagi. Trzeba przy tym pamiętać, że na każdy stracony podczas II fazy kg przypada mniej więcej 10 dni utrwalania. Zaletą tego etapu jest fakt, iż w jego trakcie stopniowo wzbogaca się menu. Można na przykład spożywać 2 kromki pełnoziarnistego chleba dziennie, 2 plasterki żółtego sera, porcję owoców (porcją może być 1 jabłko, 1 pomarańcza czy np. mała miseczka malin), zaś raz w tygodniu szklankę ugotowanego makaronu razowego czy brązowego ryżu (można zastąpić kuskusem lub soczewicą). Ponadto raz w tygodniu można zjeść 150 g jagnięciny albo wieprzowiny, a także dowolny posiłek niedietetyczny wraz z przystawkami i deserem. Trzeba jednak pamiętać, że też raz w tygodniu przez cały dzień trzeba jeść jedynie produkty białkowe, tak samo jak w I etapie. Do pokarmów zakazanych należą banany, czereśnie i owoce suszone.

Etap czwarty, ostatni, ma za zadanie ustabilizować wagę. Wada jest taka, że etap ten powinien trwać właściwie już przez cale życie. Do najważniejszych zasad należy regularne spożywanie niewielkich posiłków (złota zasada: mniej, ale częściej), ograniczanie cukru i słodyczy, unikanie produktów z białej mąki, a także alkoholu i tłuszczu. Trzeba polubić warzywa, a mięso wybierać chude, tak samo jak nabiał. Ponadto trzeba wyrobić w sobie nawyk cotygodniowego, 1-dniowego ścisłego postu proteinowego, tak samo jak w I fazie.

Końcowe efekty diety Dukana

Twórcy diety przekonują, że jeśli prawidłowo przebrnie się przez wszystkie etapy, nadwaga nie powróci. Jej inne zalety to fakt, iż jest nieskomplikowana – podczas jej stosowania nie trzeba liczyć kalorii ani twardo trzymać się ustalonych pór posiłków. Można jeść zawsze wtedy, gdy pojawi się uczucie głodu, choć oczywiście w granicach rozsądku. Ponadto przewiduje duże ilości jedzenia, które w dodatku jest smaczne – można na rozmaite sposoby przygotowywać różne rodzaje mięsa, jaja, warzywa i owoce.

Dieta DukanaCo o diecie Dukana sądzą lekarze?

Wszystko to brzmi świetnie, ale mimo to dieta Dukana nie cieszy się wielkim zaufaniem lekarzy ani specjalistów od żywienia. Wpływ na to ma wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest zakwaszenie organizmu, które powoduje zbyt duża ilość białka w diecie. Zakwaszenie może zaś doprowadzić do schorzeń nerek i wątroby, a także wpływać na pojawianie się u kobiet osteoporozy. Dlatego dieta ta wymaga, by od czasu do czasu konsultować się z lekarzem i na pewno nie mogą jej stosować wszyscy.

Ponadto produkty żywnościowe polecane w tej diecie mogą zawierać sporo niepożądanych przez organizm substancji, takich jak pestycydy, hormony i toksyny zawarte w środkach ochrony roślin. Substancje te zawierać mogą zwłaszcza zielone warzywa, a także mięso i nabiał. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że dieta ta nie powinna zaszkodzić zdrowej osobie, zwłaszcza gdy będzie stosowana przez krótki czas.

Reply