Dieta na płaski brzuch

Dieta na płaski brzuch

Dieta na płaski brzuch

Dieta na płaski brzuch zakłada pozbycie się tkanki tłuszczowej z okolic talii w miesiąc. Trwa dokładnie 32 dni i w ciągu tego czasu można stracić na wadze sporo, bo od 6 aż do 8 kilogramów i choć na pozór wydaje się, że takie efekty zapewnić może tylko bardzo restrykcyjna dieta, ta wcale taka nie jest i nikt nie powinien mieć większych problemów z zastosowaniem się do jej zaleceń, tym bardziej, że jej efekty są szybko widoczne, co jest bardzo motywujące.

Warzywa, nasiona oraz ziarna

Podstawę diety stanowią warzywa, nasiona, orzechy oraz ziarna. Można również spożywać mięso, ale wyłącznie chude i najlepiej w niewielkich ilościach. Najbardziej polecane jest mięso drobiowe – z kurczaka i indyka. Jest tylko jedno odstępstwo od tej normy – dieta w ciągu miesiąca zezwala na jednorazowe spożycie czerwonego mięsa.

Pierwsza faza diety – przygotowanie organizmu

Dietę na plaski brzuch należy rozpocząć od pierwszej fazy, która trwa 4 dni. Jest to faza przygotowywania organizmu do zmiany sposobu żywienia, tak by funkcje organizmu ustabilizowały się, zwłaszcza jeśli chodzi o trawienie, w przeciwnym bowiem razie gwałtowne przestawienie się na inny sposób żywienia z pewnością zaskutkowałoby problemami natury gastrycznej – wzdęciami, zaparciami i innymi niepożądanymi objawami. Podczas trwania tej fazy należy przyjmować nie więcej niż 1400 kcal dziennie oraz pić nie mniej niż 2 litry niegazowanej wody mineralnej. Najlepiej jest jeść 4 posiłki dziennie, każdy po około 400 kcal, które trzeba spożywać w równych odstępach czasu. Jeśli chodzi o produkty żywnościowe  najbardziej polecane w tym okresie, to są to składniki pokarmowe zawierające tłuszcze nienasycone.

Dieta na płaski brzuchOdchudzanie właściwe

Po 4 dniach zaczyna się właściwe odchudzanie, podczas którego należy bezwzględnie stosować się do wszystkich wymienionych wyżej zaleceń, a także w miarę możliwości prowadzić aktywniejszy tryb życia, by dieta była jeszcze skuteczniejsza. Należy rozpoczynać dzień szklanką przegotowanej ciepłej wody z plasterkiem cytryny, co przyspiesza trawienie i usuwa problem zaparć, które mogą pojawić się na każdej diecie odchudzającej. Przez cały dzień należy dużo pić, nie tylko niegazowanej wody mineralnej, ale także gorzkiej słabej herbaty, niesłodzonych herbatek owocowych i ziołowych, soków owocowych (najlepiej świeżo wyciskanych), które można rozcieńczać wodą i warzywnych, oczywiście bez dodatku soli.

Dozwolone jest również odtłuszczone mleko oraz kawa, ale tylko 1 dziennie i bez dodatków typu cukier, mleko czy śmietanka. Oczywiście wykluczone są słodycze, jednak dla osób, które nie potrafią się z nimi rozstać, bo np. zajadają nimi stres, dieta przewiduje dozwolone przekąski. Należą do nich suszone śliwki i morele, gorzka czekolada (ale w niewielkich ilościach) oraz arbuz – jest słodki, a dostarcza bardzo mało kalorii, więc można jeść go wręcz nieograniczone ilości.

Reply