Dieta ostatniej szansy (dieta Cambridge)

Dieta ostatniej szansy

Dieta ostatniej szansy – dieta Cambridge

Dieta ta bardzo często jest stosowana przez osoby, którym wcześniej nie udało się schudnąć, stosując inną dietę redukcyjną. Jej przewaga nad innymi metodami żywienia polega przede wszystkim na tym, że działa bardzo szybko – w 1 dzień można schudnąć 1 kg. Jej skuteczność leży w tym, iż przez cały dzień spożywa się koktajle, które przygotowuje się bardzo szybko. Oprócz tego, że skutecznie odchudzają, oczyszczają także organizm z toksyn i pomagają pozbyć się obrzęków.

Mleko – główny składnik diety

Podstawowym składnikiem pokarmowym na tej diecie jest mleko, które dostarcza organizmowi duże ilości witamin A, E, a także aminokwasy i wapń. Dieta ta reguluje odczuwanie głodu i sytości, a także poprawia funkcjonowanie systemu nerwowego, usuwając drażliwość i nerwowe napięcie.

Zasady diety

Dieta przewiduje 3 posiłki dziennie w przypadku kobiet i 4 w przypadku mężczyzn. Wszystkie są niskoenergetyczne i lekkostrawne, zaś samą dietę można stosować przez 3 tygodnie – jeśli w ciągu dnia straci się 1 kg, widać, jak wielkie efekt można osiągnąć, stosując ją przez ten czas. Mimo iż ten sposób żywienia dostarcza organizmowi niewielkie ilości kalorii, raczej nie pociąga za sobą poważniejszych skutków ubocznych, gdyż dieta ta jest opracowana i przetestowana klinicznie.

Dieta bezpieczna i skuteczna

Jest pierwszą na świecie tak niskokaloryczną, polecaną przez lekarzy dietą, szczególnie dla osób, którym nie udało się schudnąć z zastosowaniem innych diet, o wyższej kaloryczności, na przykład na popularnej diecie 1000 kcal. Jeżeli mimo to ktoś nadal obawia się, jakie skutki dla jego organizmu może mieć przyjmowanie tak małej ilości kalorii – nie więcej niż 550 dziennie – może być spokojny, ponieważ komponowane posiłki zawierają wszystkie niezbędne orgazmowi substancje odżywcze, a także optymalne ich ilości, nie ma więc problemu w postaci deficytu jakichś składników. Polecane posiłki zawierają wysokiej jakości białko, niezbędną ilość węglowodanów, niewielkie ilości tłuszczów, głównie zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także duże ilości błonnika, witamin i substancji mineralnych. Ponadto dieta ta została poddana wielu badaniom, które potwierdziły jej bezpieczeństwo i skuteczność, ale jednak najlepiej byłoby przed jej zastosowaniem skonsultować się ze specjalistą żywienia albo lekarzem.

Wada diety Cambridge

Wszystko to przemawia zdecydowanie na plus dla tego sposobu żywienia, ale niestety ma on pewną sporą wadę, która dla niektórych osób może stanowić poważne utrudnienie, gdyż posiłki przygotowywane są na bazie proszków. By np. przyrządzić zupę, rozpuszcza się hermetycznie zapakowaną porcję proszku w gorącej wodzie. Zatem dieta ta w głównej mierze składa się nie z normalnego jedzenia przygotowywanego w zalecany przez inne diety sposób, ale ze specjalnie do tego celu stworzonych i kupowanych dietetycznych produktów: napojów, zup czy nawet batonów, które od niedawna są dostępne na polskim rynku.

Dzienna ilość posiłków jest uzależniona – jak już było wspomniane – od płci osoby odchudzającej się, a także od jej wzrostu, bo trzeba wiedzieć, że dietę tę mogą stosować jedynie osoby mające wzrost minimum 173 cm. 1 torebka proszku (czyli 1 posiłek) ma wartość energetyczną 137 kcal. Poza zalecanymi napojami z proszku należy także pić duże ilości innych płynów, co najmniej 2 litrów – wody niegazowanej, słabej niesłodzonej herbaty i naparów ziołowych. Nie można za to pić alkoholu, kawy ani innych napojów zawierających kofeinę. Osoby, które mają problem z zaparciami podczas odchudzania, mogą dodawać do posiłków po łyżce otrąb owsianych, które regulują procesy trawienne. Co ciekawe, podczas stosowania tego sposobu odżywiania niewskazany jest wysiłek fizyczny i należy go ograniczyć tak bardzo, jak to tylko możliwe, by nie odczuć deficytu energetycznego, co mogłoby zaskutkować znacznym osłabieniem organizmu.

dieta CambridgeKto nie może stosować diety Cambridge?

Dietę tę można stosować bez żadnego ryzyka przez 3 tygodnie, a kończąc ją, należy stopniowo wprowadzać do swojego menu zwyczajne posiłki, nie przekraczając dziennie 1000 kcal. Jeżeli zalecany czas nie wystarczył, by pozbyć się całej nadwagi, dietę można powtórzyć, ale nie wcześniej niż po 2 miesiącach.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to, tak jak było wspomniane, nie mogą jej stosować osoby mające wzrost poniżej 173 cm, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby chore na cukrzycę I typu, chroniczne infekcje, komorową arytmię serca, anoreksję, bulimię i inne choroby metaboliczne, osoby będące po skomplikowanej operacji albo poważnym uszczerbku na zdrowiu, ludzie w podeszłym wieku, młodzież poniżej 14 roku życia, ze skazą białkową i osoby z poważna depresją. Ponadto przeciwwskazaniem jest stosowanie niektórych leków (m.in. psychotropowych czy moczopędnych), przebycie zawału serca, uszkodzenia naczyń mózgowych, choroba nowotworowa, zespół Cushinga czy fenyloketonuria. Jak widać, jest tego sporo, dlatego każdy, kto ma jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, nie powinien rozpoczynać diety na własną rękę, ale z całą stanowczością skonsultować się najpierw z lekarzem.

Skutki uboczne diety Cambridge

Do najczęściej obserwowanych skutków ubocznych diety Cambridge zalicza się bóle brzucha (powstające w wyniku głodu), biegunki, zaparcia, zawroty głowy, nudności i problemy ze skórą. Objawy te można najczęściej zauważyć w ciągu pierwszych 3 dni diety, gdyż organizm reaguje w ten sposób na nowy dla niego sposób żywienia, zupełnie inny od dotychczasowego, więc jest to reakcja normalna. Można sobie pomóc, przyjmując zwiększoną ilość płynów, zwłaszcza gorących.

One Response

  1. iga

Reply