Dieta ryżowa

Dieta ryżowa

Dieta ryżowa

Jest to jedna z najmniej popularnych diet w Polsce, a szkoda, bo jest jednocześnie jedną z najskuteczniejszych na świecie. Poza jej niezaprzeczalnym wpływem na zmniejszenie masy ciała zaobserwowano również jej zbawienny wpływ na zdrowie – zapobiega między innymi takim chorobom jak cukrzyca czy nadciśnienie, a poza tym nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

W Stanach Zjednoczonych dieta ta jest polecana osobom cierpiącym na rozmaite przewlekłe schorzenia jako jeden z najbardziej racjonalnych i lekkostrawnych sposobów żywienia. Osoby, które chcą schudnąć, również na pewno będą z niej zadowolone, gdyż autorzy diety zapowiadają, że można stracić nawet 10 kg w miesiąc.

Dieta ryżowaZalety diety ryżowej

Najważniejszą zaletą diety ryżowej jest fakt, że mimo iż jest uznawana za dietę restrykcyjną i przewiduje bilans energetyczny w postaci jedynie 1000 kcal na dzień, podczas jej stosowania rzadko zdarza się uczucie głodu, ponieważ posiłki są skomponowane w taki sposób, że dają uczucie sytości aż do kolejnego posiłku. Jest także całkowicie bezpieczna i bez porozumienia z lekarzem można ją stosować przez 2-3 tygodnie i powtarzać co 3 miesiące. Jeżeli zaś ktoś chce stracić na wadze więcej i zamierza ją stosować przez dłuższy czas, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem.

Dieta ryżowaRyż – podstawa menu

Oczywiście, jak wskazuje nazwa, podstawą jadłospisu w trakcie stosowania diety ryżowej jest ryż. Składnik ten zawiera duże ilości potasu przy jednoczesnej małej zawartości sodu, dzięki czemu pomaga usuwać nagromadzoną w tkankach wodę, a także usprawnia trawienie, wpływając na zachowanie przez organizm równowagi kwasowo-zasadowej. Ponadto ryż jest niskokaloryczny, gdyż zawiera niewiele tłuszczu, dlatego można go jeść do woli, a poza tym zawiera magnez, dzięki czemu na długo daje uczucie sytości.

Co jeść oprócz ryżu?

Obok ryżu należy również spożywać produkty żywnościowe zawierające duże ilości witaminy B1, czyli warzywa i owoce, a także białe mięso, rośliny strączkowe, orzechy, słonecznik, ryby, drożdże oraz produkty zbożowe, ale tylko grubego przemiału. Pomiędzy trzema podstawowymi posiłkami od czasu do czasu można sięgać po przekąskę w postaci owocu, małego kubka jogurtu naturalnego czy 1-2 kromki pieczywa chrupkiego.
Dieta ryżowaW ten sposób komponowane posiłki zawierają duże ilości błonnika i są ubogie w sól i tłuszcz. Ponadto należy każdego dnia wypijać 2 litry płynów. Najlepiej, by była to niegazowana woda mineralna, ale można także pić soki owocowe i warzywne oraz niesłodzone herbatki owocowe czy ziołowe.

Podczas diety najlepiej jest spożywać ciemny, nieoczyszczony ryż, ponieważ taki zawiera najwięcej wartości odżywczych. Należy go gotować na miękko lub na sypko, według uznania, ale pod żadnym pozorem nie wolno dodawać soli. Zaleca się, by spożywać 250-300 g ryżu i 200-300 g warzyw lub owoców. Nie powinno się również przekraczać ilości kilkudziesięciu g cukru na dzień.

Reply