Dlaczego warto mieć psa?

Dlaczego warto mieć psa?

Dlaczego warto mieć psa?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – niewiele jest osób, które nie zgodzą się z tym stwierdzeniem.

Warto jednak wiedzieć, że to również nasz najstarszy towarzysz – pierwsze udomowione zwierzę.

Odkrycia archeologiczne wykazały, że już w starożytnym Egipcie, Azji i Ameryce żyły psy podobne do współcześnie hodowanych dogów, buldogów, jamników i szpiców.

Pochodzenie psa

Nie wiemy dokładnie, jakie jest pochodzenie naszych czworonożnych przyjaciół, powszechny jest jednak podział na psy pochodzące od wilków, a także psy pochodzące od szakali. Jest to podział płynny, ponieważ do dnia dzisiejszego wytworzyło się tyle krzyżówek, iż nie można już dotrzeć do korzeni psiego drzewa genealogicznego.

PiesIstnieje jednak protoplasta psiego rodu – dingo, który w okresie swej genealogicznej młodości żył na wszystkich kontynentach. Współcześnie można go spotkać jedynie w stanie zdziczałym na terenie Australii. Psy dingo nie potrafią szczekać, wydają jedynie odgłosy wycia, co upodabnia je do azjatyckich oraz afrykańskich psów-pariasów. Próby ich udomowienia nigdy się nie powiodły.

Pies i dziecko

Relacja pies – dziecko każdej ze stron przynosi korzyści. Nasze pociechy wychowujące się razem z jakimś domowym zwierzęciem szybko uczą się, że nie można być brutalnym wobec swoich przyjaciół czy traktować ich jako zabawek, uczą się odpowiedzialności i cierpliwości, psy natomiast mają wiernych towarzyszy zabaw.

Badania naukowe udowodniły dodatkowo, że u dzieci mających kontakt ze zwierzętami szybciej kształtują się takie cechy, jak chociażby tolerancja, chęć niesienia pomocy, bezinteresowność czy łatwość nawiązywania kontaktów. Dzieci opiekujące się w domu czworonożnym przyjacielem mają też z reguły mniej problemów w szkole i lepiej się uczą niż dzieci pozbawione tego kontaktu.

Pies lekiem na zło

PiesPies to zwierzę, które może przynieść nam także wsparcie psychiczne i fizyczne. Gdy wracamy do domu zmęczeni nerwową atmosferą w pracy lub w szkole, gdy stresy z całego dnia kumulują się w nas, pies potrafi rozładować napiętą sytuację.

Zalecane przez lekarzy godzinki spacerów przyjemnie spędzić z psem, a kto odbywa codziennie dłuższy spacer, zapobiega przedwczesnym schorzeniom serca, układu krążenia, niedokrwistości i innym chorobom związanym z brakiem ruchu.

Lekarze na całym świecie wykorzystują zwierzęta w procesach terapii i rekonwalescencji. Kontakt z psem czy kotem powoduje znaczne obniżenie ciśnienia krwi, co odgrywa szczególnie ważną rolę podczas leczenia schorzeń serca. Wyjątkowe zdolności wykazują psy, które wyczuwają zbliżający się atak u ludzi chorych na epilepsję.

Rewelacyjne wyniki w resocjalizacji osiągnięto także, wprowadzając psy do niektórych więzień w USA. W Polsce wykorzystuje się z powodzeniem zwierzęta w leczeniu dzieci z problemem przystosowawczym. Warto również przypomnieć, co potrafi zrobić specjalnie wytresowany pies dla niepełnosprawnego człowieka. Osobie samotnej, niewidomej czy głuchej pies ułatwia kontakt ze światem zewnętrznym. Reaguje na dzwonek, gwizd czajnika, niewidomego przeprowadzi przez ulicę, sparaliżowanemu człowiekowi na wózku ściągnie windę i otworzy drzwi. Dobrze znany jest również pies jako ratownik, wykorzystywany nie tylko w czasie akcji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale również w czasie pożarów i powodzi.

Reply