Dlaczego warto myć ręce?

Dlaczego warto myć ręce?

Dlaczego warto myć ręce?

Na pewno każdemu z nas zdarzyło się czasami nie umyć rąk przed posiłkiem. Często śpieszymy się, zapominamy o tej czynności lub po prostu mamy przysłowiowego lenia i nie chce nam się iść do łazienki, aby umyć ręce. Warto jednak pamiętać o higienie naszych dłoni, szczególnie w lecie, gdy ciepło sprzyja rozmnażaniu się groźnych bakterii.

Wszechobecne bakterie

Mało kto zastanawia się nad tym z jak ogromną ilością bakterii spotyka się każdego dnia. Bakterie są dosłownie wszędzie, na klamkach, poręczach, na pieniądzach, którymi posługujemy się niemal codziennie, na słuchawce telefonu, w miejskim autobusie, w sklepie, w naszej lodówce. Pomimo tego, że niewidoczne dla nas gołym okiem, bakterie potrafią być naprawdę groźne dla naszego zdrowia.

W XIX w. bakteriom bardziej szczegółowo zaczął przyglądać się francuski biologi i chemik – Ludwig Pasteur. Udowodnił on, że bakterie mogą powodować różne choroby. To właśnie od tamtej pory zaczęto bardziej zwracać uwagę na higienę osobistą. Dzięki jego badaniom również leczenie wielu chorób stało się skuteczniejsze.

Skutki braku higieny rąk

toaletaNiestety statystyki są przerażające. Około 70% mężczyzn i jakieś 30% kobiet nie myje rąk po skorzystaniu z publicznej toalety! Podając dłoń takiej osobie, a potem jedząc posiłek możemy nawet przenieś do swojego organizmu baterię powodującą wrzody żołądka. Tak samo często nie myjemy rąk po powrocie do domu, a wcześniej np. jedziemy autobusem trzymając się brudnych poręczy czy robimy zakupy w sklepie dotykając pieniędzy itd.

Osoba, która po wyjściu z toalety nie myje rąk może przenieś bakterię E-coli czyli bakterię wywołującą biegunkę, np. do lodówki, wyciągając jedzenie. Badania potwierdzają, że po skorzystaniu z toalety ilość bakterii na naszych dłoniach zwiększa się dwukrotnie.

Łazienka to idealne miejsce na rozwój bakterii, ponieważ jest tam ciepło i wilgotno, a to doskonałe warunki dla bakterii. Najwięcej bakterii można znaleźć oczywiście w muszli klozetowej, ale również w wannie, umywalce, na gąbkach, szczoteczkach do zębów czy kubkach. Bakterie bardzo szybko się rozprzestrzeniają, dlatego zanim spuścisz wodę w sedesie, zamknij jego klapę.

Bardzo dogodnym miejscem dla bakterii jest również nasza kuchnia. Resztki jedzenia na stole, okruszki na podłodze czy kosz na śmieci to dla nich wprost wymarzone miejsca dla tych mikroorganizmów. Pamiętajmy więc, aby dokładnie sprzątać kuchnię, starać się nie zostawiać resztek jedzenia i regularnie wyrzucać śmieci.

toaletaJak pozbyć się bakterii?

Nie jesteśmy w stanie zupełnie zlikwidować bakterii z naszego domu, ani otoczenia, ale ważne jest by nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się. Pamiętajmy więc o dokładnym sprzątaniu, szczególnie łazienki i kuchni stosując środki bakteriobójcze.

Najważniejsze jednak to pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie przed posiłkiem, po wyjściu z toalety, po skorzystaniu z miejskiej komunikacji lub po wizycie u lekarza, gdzie zarazków czai się najwięcej. Dokładnie myjmy również ręce, gdy dotykaliśmy surowego mięsa czy jaj.

Tak więc myjąc ręce na pewno zapobiegniemy wielu chorobom. Lekarze potwierdzają na przykład, że regularne mycie rąk to jedna z najskuteczniejszych metod chroniąca przed świńską grypą.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=2ZvuKzb0mbs[/tube]

Reply