Finanse bez tajemnic: alimenty na dziecko

alimenty

Warto powalczyć o odpowiednią wysokość alimentów na dziecko, aby zapewnić mu wszystko, co dla niego najlepsze.

Czasem w życiu bywa tak, że drogi rodziców się rozchodzą, a dziecko zamieszkuje z jednym z nich. Dobrze w takim przypadku zadbać o finanse dla pociechy – w końcu obowiązki rodzicielskie nie kończą się w momencie rozwodu. Dlatego dziś kilka pora z cyklu: jak zwiększyć alimenty na dziecko.

Wiadome jest bowiem, że potrzeby dzieci zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego rodzic, który opiekuje się nimi na co dzień, może wystąpić do sądu o zwiększenie alimentów, jednocześnie przedstawiając dowody, że więcej na nie wydaje.

Kiedy wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów?

Wysokość alimentów z reguły zależy od potrzeb dziecka, a jak wiadomo zmieniają się one wraz z wiekiem. Inne są koszty utrzymania kilkulatka, a inne ucznia podstawówki czy liceum. Zawsze dojdą nam wydatki na zajęcia dodatkowe, naukę języków czy wyjazdy na obozy i wycieczki szkolne. Artykuły szkolne to kolejna skarbonka, w którą trzeba wkładać coraz więcej.

Kolejnym powodem wystąpienia o wyższe alimenty może być poprawa sytuacji finansowej rodzica, który je płaci. Zakładając, że w momencie orzeczenia alimentów ojciec zarabiał 2 tys. złotych i co miesiąc płacił 400 zł. Teraz zarabia dwa razy więcej, więc zmieniły się proporcje i jeśli dziecko wymaga i potrzebuje większej ilości gotówki, można zażądać podwyższenia alimentów.

O wyższe finanse można również wystąpić w momencie, gdy dziecko jest przewlekle chore i potrzebne są pieniądze na jego rehabilitację.

Panuje również opinia, że dziecko ma prawo do alimentów tylko do momentu, gdy się uczy. Może je jednak dostawać nawet wtedy, gdy skończyło szkołę lub studia, a nie ma pracy, która by zaspokoiła jego potrzeby. Pamiętajmy, że  w imieniu dziecka niepełnoletniego wniosek składa rodzic, który się nim opiekuje, a dziecko pełnoletnie samo składa wniosek w swoim imieniu.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Do pozwu o podwyższenie alimentów będą głównie potrzebne takie dokumenty jak:

  • odpis skrócony aktu małżeństwa i wyrok rozwodowy (jeśli takowy był orzeczony);
  • jeśli wcześniej była przeprowadzona rozprawa o podniesienie alimentów, to wniosek z akt postępowań;
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
  • zaświadczenie o zarobkach rodzica, który występuje w imieniu dzieci o podniesienie alimentów.

Dodatkowo możemy dołączyć rachunki, orzeczenia lekarskie itp. Wszystkie te załączniki wymieniamy w punktach na dole pozwu. Dobrze jest również wskazać miejsce pracy oraz wysokość zarobków rodzica, który jest zobowiązany do płacenia alimentów. Warto wiedzieć również, że sprawy o alimenty są zwolnione z kosztów sądowych, czyli osoba, która składa taki pozew, nic nie płaci.

Jak napisać pozew?

Pozew o alimenty należy złożyć do sądu rodzinnego i opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub osoby, która płaci alimenty. O tym, który sąd wybrać decyduje rodzic występujący w imieniu nieletniego.

Główną treścią pozwu powinno być podanie przyczyny dlaczego wnosimy o zwiększenie wysokości alimentów. Gdy przyczyną są zwiększone wydatki na edukację, należy przedstawić rachunki za lekcję, zajęcia itp. Jeśli choroba dziecka, przydadzą się zaświadczenia od lekarzy, rachunki za leki, rehabilitację czy pobyt w sanatorium. Kiedy natomiast wzrosły możliwości zarobkowe osoby od której żądamy alimentów, należy przedstawić dowody, podać nazwiska i adresy świadków.

Dodatkowo trzeba określić wysokość alimentów. Jak ją obliczyć? Wystarczy zsumować miesięczne wydatki na dziecko, uwzględniając koszty wyżywienia, ubrań, opłat szkolnych, pomnożyć przez 12 miesięcy i podzielić na pół. Jedną połowę kosztów ponosi matka, drugą ojciec. W pozwie podaje się kwotę za rok.

Należy również wpisać do którego dnia każdego miesiąca mają być płacone alimenty i w jaki sposób – przelewem czy osobiście. To ułatwi egzekwowanie odsetek, gdyby pieniądze nie były płacone na czas. Warto również dodać w pozwie prośbę do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Sprawia ona, że postanowienie sądu od razu wchodzi w życie.

Procedura nie jest łatwa, ale jeśli mamy taką możliwość warto zadbać o finanse na dziecko, za które ponosi się wspólną odpowiedzialność.

Reply