Gdy dziecko płacze…

Gdy dziecko płacze...

Gdy dziecko płacze…

Maleństwo ciągle płacze, a ty niemal dostajesz już siwych włosów? Zaobserwuj jego zachowanie, wtedy w prosty sposób poznasz przyczynę łez i szybko uspokoisz dziecko

Niemowlę nie potrafi mówić, jednak nie oznacza to, że nie potrafi porozumiewać się z otoczeniem. Robi to za sprawą płaczu, kiedy pokazuje co mu potrzeba lub co dolega.

Głodny brzuszek

W większości przypadków maleństwo płacze, bo po prostu jest głodne. To, że niedawno skończyło posiłek nie oznacza, że znów nie ma ochoty na matczyne mleko. Organizm niemowlęcia nie potrafi zgromadzić wystarczającej ilości energii, dlatego musi być karmione bardzo często. W pierwszych miesiącach życia musi być karmione na żądanie, a więc wtedy, kiedy tego chce, choćby miało to być co dziesięć czy piętnaście minut. Absolutnie nie dopuszczalne jest wprowadzanie stałych pór na posiłek, bo głodne dziecko będzie krzyczało wniebogłosy całymi godzinami. Z upływem czasu maleństwo samo dojrzeje by jadać rzadziej i mniej więcej o tych samych godzinach. Gdy karmisz piersią, mleko jest nie tylko posiłkiem, ale również napojem, którym dziecko gasi pragnienie.

Mam kolkę!

płaczące dzieckoKolejnym często spotykanym powodem płaczu u dziecka jest kolka. Dziecko podciąga nóżki do brzucha, płacze, napina się. To typowe objawy kolki. Świetnym sposobem na jej przegonienie jest masaż brzuszka, wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Często ulgę w dolegliwościach przynosi ciepły okład na brzuch wykonany z pieluszki, jak również noszenie dziecka do góry pleckami – głowa i brzuszek oparte są na przedramieniu, a nóżki i rączki zwisają bezwładnie. Istnieją także sprawdzone preparaty przeznaczone dla dzieci z tendencją do kolek. Dostępne jest także małe urządzenie, tzw. Katerer, którym można usunąć nagromadzone w jelitach gazy – wsuwa się go do pupy maluszka.

Niewygodnie mi!

Maluch może płakać w łóżeczku, ponieważ domaga się zmiany pozycji. W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko nie potrafi się samo przekręcić. A czasami wygodniej mu poleżeć na brzuszku zamiast ciągle na pleckach. Układanie dziecka na brzuchu ma wiele zalet – w ten sposób ćwiczy podnoszenie główki. Kilka razy dziennie spraw swojemu dziecku tak rodzaj gimnastyki. A od około trzeciego miesiąca życia wkładaj go do leżaczka, aby razem z tobą mógł towarzyszyć w wykonywaniu domowych obowiązków.

Źle się czuję…

Płacz może być spowodowany rozwijającą się infekcją, dlatego jak najszybciej udaj się z maleństwem do lekarza.

Jest mi smutno…

Maluszkowi może być smutno samemu w łóżeczku podczas gdy ty kręcisz się w kuchni. Dziecko jest zafascynowane sowimi rodzicami, uwielbia z nimi przebywać, czuć ich zapach, dotyk, brzmienie głosu. Wie, że przyjdziesz, gdy zacznie płakać. I dlatego płacze, gdy mu ciebie brak.

Ach ta pieluszka

Do niedawna uważano, że powodem płaczu u dziecka może być mokra pieluszka. Do momentu kiedy funkcjonowały jedynie pieluchy tetrowe, to tak faktycznie było. Obecne pampersy są na tyle chłonne, że dzieci rzadko płaczą z tego powodu. No chyba, że pieluszka nie była zmieniana już bardzo długo. W pierwszych tygodniach życia maluszek powinien być przewijany po każdym karmieniu.

Reply