Geneza dziennikarstwa obywatelskiego

Pojęcie dziennikarstwa obywatelskiego rozpowszechniło się znacząco w 2000 roku, kiedy to powstał południowokoreański serwis Oh My News. Twórca serwisu stworzył pojęcie dziennikarstwa obywatelskiego (ang. Citizen reporter), a oprócz tego zarobił takie pieniądze, głównie z reklam, że wszystkie koncerny medialne zapragnęły posiadać tego typu witryny internetowe, gdyż było i jest to opłacalne.

Zwróćmy teraz uwagę na samą osobę dziennikarza obywatelskiego, czyli osoby redagującej teksty właśnie na stronę zawierającą artykuły na przeróżne tematy. Głównie są to niezawodowi dziennikarze, którzy działają w interesie społecznym, według niektórych, a nawet wielu z nich jest to tak zwana misja społeczna, polegająca na przekazywaniu rzetelnych informacji lokalnemu bądź całościowemu społeczeństwu. Nie zależy im tylko i wyłącznie na pieniądzach, dziennikarz obywatelski to przede wszystkim radość z przekazywania informacji, a także z samego tworzenia i późniejszego redagowania tekstów.

Według osób związanych stricte z dziennikarstwem obywatelskim najbardziej istotną cechą osób pragnących przekazywać informacje społeczeństwo, jest ich treść. Bezwzględnie musi być on zgodna z prawdą, a także przekazana rzetelnie bez jakichkolwiek uchybień. To cecha, która charakteryzuje najlepszych dziennikarzy obywatelskich, natomiast z przykrością trzeba stwierdzić, że osoby nie umiejące przelać na papier rzetelnych i prawdziwych informacji – nie są dziennikarzami obywatelskimi, kłóci się to z ich misją.

Za podstawę dziennikarstwa obywatelskiego można bezsprzecznie uznać Internet, gdyż to właśnie tam panuje niewyobrażalna swoboda i każdy posiadający predyspozycje, oraz chęci może redagować serwisy informacyjne, dodając na nie artykuły o najróżniejszej tematyce. Ta obecnie najpopularniejsza platforma przekazująca informacje, daje również możliwość wirtualnej współpracy dziennikarzy obywatelskich ze wszystkich krajów. Jedyna bariera, łamana podczas dziennikarskich podbojów to język. Z drugiej natomiast strony język angielski jest na tyle powszechny, że komunikacja w nim, to podstawa, której wymaga się od każdego dziennikarza.

Krytyka dziennikarstwa obywatelskiego opiera się najczęściej na nierzetelnym przedstawianiu faktów, a także opieraniu się na pracy zawodowych dziennikarzy – mówiąc dokładniej, przeredagowywaniu ich tekstów, które w późniejszym etapie dostarczane są na strony dużej koncernów medialnych, wykorzystujących dane artykuły do pozycjonowania stron internetowych.

Reply