Historia pewnego talentu: Marta Kubisova

Marta Kubisova

Historia pewnego talentu: Marta Kubisova

Marta Kubisova jest dla Czechów niemalże dobrem narodowym. Wsławiła się przez lata nie tylko działalnością sceniczną, ale także polityczną. W 2012 roku ponownie zaczęło być o niej głośno w Europie za sprawą przyznania Pokojowej Nagrody przez francuską Legię Honorową w dziedzinie Ochrony Praw Człowieka. Kubisova jako piosenkarka i osoba publiczna w Czechosłowacji już w latach 60. tych zaangażowała się w działania opozycji dążącej w okresie „Praskiej Wiosny”, by zapanował „socjalizm z ludzką twarzą”.

Za współpracę z Vaclavem Havlem zapłaciła niezwykle wysoką cenę. Komunistów do pasji doprowadzał sposób, w jaki śpiewała jazz i blues, charakteryzowała się także specyficznym wizerunkiem. Jedna z Jej piosenek pt. „Modlitba pro Martu” została przez społeczeństwo okupowanej Czechosłowacji uznana za hymn końca epoki polityki Dubceka. Samą Kubisovą stopniowo odsuwano od sceny i przemysłu muzycznego.

Zemsta władzy

Pod naciskiem władzy komunistycznej straciła mieszkanie w Pradze, wszelkie kontakty w branży i zmuszona była zamieszkać na zapadłej wsi, gdzie przez lata trudniła się sklejaniem plastikowych zabawek oraz innymi pracami chałupniczymi. Przez 20 lat (1970-1989) miała wydany oficjalny zakaz opuszczania Czechosłowacji, była inwigilowana oraz szykanowana przez władze komunistyczne. W tym czasie Jej współpracowniczka i koleżanka z zespołu „Golden Kids”- Helena Vondrackova – robiła zawrotną karierę we wszystkich krajach bloku komunistycznego, także w Polsce.

Szczęście do Kubisovej uśmiechnęło się już po Aksamitnej Rewolucji i upadku komuny w Czechosłowacji. Na nowo wydawano Jej stare płyty i single, na które przez dwadzieścia lat panował stanowczy zakaz. W mediach reżimowych oraz prasie za wspomnienie nazwiska Kubisovej dziennikarz mógł wylecieć z pracy. Historię niebanalnego życia piosenkarki przedstawił w swojej książce Mariusz Szczygieł- najsłynniejszy „Czechofil” w Polsce. Niedawno w kraju naszych południowych sąsiadów ukazała się biografia Marty Kubisovej spisana w formie wywiadu- rzeki przez Lubosa Necasa. Wspaniałym pomysłem byłoby przetłumaczenie tej książki na język polski, by także polscy czytelnicy mogli ją odnaleźć na półkach krajowych księgarń.

Nowe życie po upadku komuny

Postać Marty Kubisovej przeszła do historii i wie o niej każde małe dziecko w Czechach oraz na Słowacji. Jest także bohaterką wielu sztuk teatralnych oraz programów dokumentalnych. Obecnie wraz z grupą przyjaciół prowadzi w Pradze teatr „Ungelt”. Miejsce to magiczne, ponieważ szczyci się tym, że należy do najmniejszych teatrów na świecie.

Widownia liczy bodaj zaledwie 100 miejsc dla publiczności. Kubisova po latach artystycznego niebytu zgotowanego przez władze komunistyczne sprawiedliwie odcina kupony od dawnej sławy, angażując się przy tym także często w różnorodne akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci oraz bezpańskich zwierząt. Prowadzi telewizyjny program zachęcający do adopcji zwierząt ze schronisk. W tym roku kończy 70 lat, a wigoru oraz optymistycznego podejścia do życia może jej pozazdrościć niejedna nastolatka.

Marta Kubisova – Modlitba pro Martu

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=h83YXdM3WL0[/tube]

Reply