Historia pierścionka zaręczynowego

pierścionek zaręczynowy

Historia pierścionka zaręczynowego sięga czasów starożytnego Egiptu.

Każda kobieta czeka na księcia z bajki na białym koniu i na pierścionek. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać – książę nie przyjeżdża, a na pierścionek czeka się i czeka… W momencie, kiedy się go już dostanie, jest to najpiękniejsza chwila w życiu każdej kobiety.

Dlatego dzisiaj kilka informacji na temat historii pierścionka zaręczynowego. Wielu faktów zapewne nie znaliście. Zapraszamy do lektury!

Od starożytnego Egiptu

Już w starożytnym Egipcie pierścionek był niezwykłym symbolem. Koło było symbolem nieskończoności, a przestrzeń w środku miała stanowić wejście i klucz do niej. W starożytnych zapiskach i zdjęciach odnajdujemy piękne złote pierścienie na palcach ukochanych kobiet władców.

Starożytny Rzym i Grecja również oddały należytą cześć temu przedmiotowi. W Rzymie mężczyzna ofiarował pierścień kobiecie wraz z kluczykiem, jakby miał być on kluczem do jego serca. Grecy natomiast zapoczątkowali noszenie go na palcu serdecznym lewej ręki, ponieważ według nich żyły znajdujące się w nim miały prowadzić prosto do serca. Kto by pomyślał, że starożytni ludzie mieli tyle romantyzmu w sobie.

Narzeczeństwo

Wiek XIII, a dokładnie Papież Innocenty III, wprowadził okres narzeczeństwa w życie. Nie było jak wcześniej, że kobieta otrzymywała pierścionek i od razu odbywała się ceremonia ślubu – okres między ofiarowaniem symbolu miłości a samą ceremonią wydłużył się, a pierścionek stał się symbolem i obietnicą przyszłego małżeństwa.

Do powszechnej mody pierścionki zaręczynowe z najpopularniejszym kruszcem – brylantem – weszły dopiero w czasie europejskiego renesansu. Pierwszy taki ofiarowany pierścionek z brylantem należał do Marii Burgundzkiej.

Czasy współczesne

Wieki kolejne przynosiły nowe mody na innego typu pierścionki – wiek XVI to motyw kwiatowy i kolorowe kamienie, symbolizujące wierność i wieczne oddanie. Przez kolejne wieki mężczyźni ofiarowali pierścionki swoim wybrankom na znak miłości do końca życia.

Lata 30. XX wieku to początek znanych współcześnie pierścionków zaręczynowych. Kobiety dostawały je od swoich przyszłych, a często niedoszłych mężów, którzy ginęli podczas wojen, ale symbol pozostawał na zawsze.

Obecnie szacuje się, że ponad 80 % kobiet nosi pierścionek zaręczynowy z brylantem. Nie oszukujmy się jednak, nie jest on aż takim jasnym symbolem miłości i wierności. Oddaje się go tak samo często jak przyjmuje. Takie teraz mamy czasy i obyczaje.

Reply