Jak dbać o odzież?

ubrania

Jak dbać o odzież?

W naszym najbliższym otoczeniu bez problemu znajdziemy ludzi, którzy zawsze wyglądają tak, jakby dopiero kupili coś nowego, są też osoby, które  – mimo że codziennie ubierają się w coś nowego – nie budzą zachwytu eleganckim wyglądem. Rzecz nie polega bowiem na tym, aby mieć pełne szafy ubrań, ale na tym, aby o posiadaną garderobę dbać, umiejętnie ją konserwować — czyścić, prać, prasować – oraz odpowiednio z niej korzystać. Będzie wówczas dobrze i znacznie dłużej nam służyć.

Dlatego dzisiaj mamy dla Ciebie kilka podstawowych zasad, jakimi warto kierować się, aby noszona odzież prezentowała się jak najlepiej i żebyś zawsze czuł się w niej dobrze.

Zasady dbania o odzież

Te części garderoby, które przylegają bezpośrednio do ciała, powinno się prać znacznie częściej niż odzież wierzchnią. Obowiązkowa jest codzienna zmiana bielizny na świeżą (o czym chyba nikomu w XXI wieku nie trzeba przypominać!) – dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych obojga płci.

Po powrocie z pracy zdejmujmy ubranie i przebierajmy się w strój domowy, który powinien być prosty i wygodny. Wykonywanie prac domowych w bluzce czy spódnicy noszonej do pracy nie tylko skraca ich żywot, ale sprawia, że przesiąkają zapachami kuchennymi, które nie zawsze są przyjemne.

Zdjętej odzieży nigdy nie rzucajmy byle jak i byle gdzie, ale starannie złożoną układajmy w jednym miejscu lub wieszajmy na wieszaku. Nie chowajmy jej natychmiast po zdjęciu do szafy, ale pozwólmy, aby się nieco wywietrzyła.

Odzież wierzchnią mokrą od deszczu lub śniegu wieszajmy zawsze na odpowiednio dobranym ramiączku, aby wysychając, nie gniotła się i nie wyciągała. Po wyschnięciu starannie ją oczyśćmy, a jeśli trzeba – odprasujmy.

Wszelkie plamy usuwajmy natychmiast, nie czekając aż zaschną i utrwalą się, bo potem mogą być nie do usunięcia.

Każde rozdarcie czy dziurkę naprawiajmy natychmiast, bo wtedy robi się to szybciej, łatwiej i unika się ich powiększania.

Nie przechowujmy zbyt długo brudnej odzieży w pojemnikach (zwłaszcza plastikowych), czekając na „wielkie pranie”. Utrwalony brud trudniej usunąć, a powstałe plamy lub zacieki mogą sprawić, że garderoba nie będzie się już nadawała do noszenia.

Przestrzegajmy określonych zasad prania i prasowania, zwłaszcza odzieży z tworzyw sztucznych, żeby jej nie zniszczyć.

Jak przechowywać odzież?

W naszym klimacie przynajmniej dwa razy w roku musimy całkowicie wymienić nasze ubrania, odwieszając w kąt szafy i odkładając na dalsze półki rzeczy nieprzydatne w nadchodzącym sezonie. Dobrze, gdy można w domu wydzielić jedną szafę na takie właśnie cele. Zanim jesienią przystąpimy do umieszczania w niej letnich żakietów, sukienek i spodni albo wiosną okryć zimowych, trzeba wnętrze szafy dobrze wytrzeć z kurzu i przetrzeć ściereczką. Półki i dno szafy wykładamy czystym papierem, a w kątach umieszczamy kulki naftaliny bądź specjalne saszetki lub „drzewka” zapachowe o silnym aromacie odstraszającym mole.

Odzież i okrycia, które przeznaczymy do dłuższego przechowywania, muszą być bezwzględnie czyste. Okrycia wierzchnie, kostiumy i spodnie wieszamy na ramiączkach, natomiast pozostałą odzież możemy układać bezpośrednio na półce bądź pakować w torby czy walizki, które układamy na pawlaczu lub w szafie. Odzieży tak pakowanej nie musimy prasować, ale powinniśmy starannie ją złożyć. Pamiętajmy też o tym, aby rzeczy cięższe układać na dnie, lżejsze zaś na wierzchu torby czy walizy.

Nic tak dobrze nie konserwuje odzieży, jak świeże powietrze i słońce. Dobrze jest więc przynajmniej dwa razy w sezonie otworzyć w słoneczny dzień szafy, wynieść okrycia na balkon lub powiesić je w otwartym oknie.

Reply