Jak dbać o zdrowie?

zdrowie

Jak dbać o zdrowie?

Pamiętaj, że twój organizm dokładnie rejestruje, co zrobiłaś z myślą tylko o nim. Jeśli będziesz dla niego dobra każdego dnia, miesiąca i roku na pewno odwdzięczy Ci się w przyszłości.

 

Codziennie

1. Wrzuć do torebki jabłko, banan, marchewkę lub seler naciowy. Takie drugie śniadanie w pracy nie tylko pozwoli zapomnieć o głodzie, ale również dostarczy Twojemu organizmowi porcję witamin. Pamiętaj, że wprowadzenie do jadłospisu pięciu porcji warzyw i owoców, to najtańsza i najprostsza metoda zapobiegania nowotworom oraz chorobom układu krążenia.

2. Nie zapominaj o błonniku i kwasie foliowym. Odpowiednia ilość błonnika ustrzeże Cię przed zaparciami i pomoże zadbać o sylwetkę. Kwas foliowy zabezpieczy Twoje serce przed chorobami i pozwoli uniknąć wahań nastroju. Powinnaś o nim pamiętać, zwłaszcza gdy chcesz zostać mamą. Swoją dietę wzbogać w kwas foliowy już trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Ochroni to Twoje dziecko przed wadami cewy nerwowej. Błonnik i kwas foliowy znajdziesz w warzywach takich jak: brokuły, szpinak czy brukselka.

zdrowie3. Zapewnij sobie dawkę ruchu. 15 minut dziennie wystarczy, by utrzymać dobrą sylwetkę i ustrzec się chorób układu krążenia. Nie musisz się zapisywać na siłownię: wystarczy kwadrans szybkiego marszu na przystanek autobusowy lub ćwiczenia w domu.

4. Czyść zęby po jedzeniu. Najlepiej po każdym posiłku. W ten sposób zapewnisz sobie piękny uśmiech na długo, ale nie tylko. Jak wynika z badań naukowców, stany zapalne zębów lub dziąseł osłabiają serce i mogą stać się przyczyną zawału. Pamiętaj jednak by po wypiciu soku lub coca-coli odczekać ze szczotkowaniem zębów pół godziny. Zawarte w napojach kwasy rozmiękczają szkliwo i wówczas łatwiej jest je uszkodzić podczas intensywnego mycia.

5. Dodaj do diety porcję wapnia i żelaza. Właśnie tych dwóch minerałów kobietom brakuje najczęściej. Wapń jest dla nas szczególnie ważny, bo jego odpowiednia ilość w diecie przez całe życie zmniejsza ryzyko osteoporozy po menopauzie. jesli nie przepadasz za mlekiem, a ser żółty jest dla ciebie zbyt kaloryczny jedz kapustę, sardynki i pij wodę mineralną. Jeśli brakuje ci żelaza twój organizm jest niedotleniony, czujesz się zmęczona, niewyspana i bez energii. Warto więc od czasu do czasu zjeść wątróbkę lub krwisty stek. Doskonałym źródłem wapnia oraz żelaza są też jajka.

6. Przynajmniej raz dziennie użyj nici dentystycznej. Odpowiednie nitkowanie usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmowe z miejsce, do których nie zawsze dotrze szczoteczka.

7. Wysypiaj się. Najlepiej kłaść się przed północą. Nieprzerwany sen, trwający od 7 do 9 godzin zapewnia organizmowi regenerację. Dzięki temu wzmacniasz też swoją odporność.

Raz w miesiącu

1. Zbadaj piersi. Najlepiej rób to zawsze tego samego dnia cyklu, tuż po miesiączce, po prysznicu. Badaj się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, przed lustrem. Do wizyty u lekarza powinny Cię skłonić nie tylko wyczuwalne palcami zgrubienia i guzki, lecz także zmiana koloru, kształtu i wyglądu piersi, a przede wszystkim pojawienie się wydzieliny z brodawek.

Szczoteczka do zębówCo trzy miesiące

1. Wymień szczoteczkę na nową. Jeśli używasz elektrycznej – kup nową końcówkę. W zużytych szczoteczkach mnożą się szkodliwe dla zdrowia bakterie. Do wcześniejszej wymiany powinny Cię skłonić rozdwojone włosie i zmiana kształtu główki szczoteczki.

Co pół roku

1. Zmierz ciśnienie. Rób to zwłaszcza wtedy, gdy masz nadwagę lub w Twojej rodzinie są osoby cierpiące na nadciśnienie. Idealne ciśnienie krwi to 110-130/70-80 mmHg. Jeśli Twoje utrzymuje się na takim poziomie, to i tak badanie to powtarzaj profilaktycznie co najmniej raz w roku.

2. Zrób przezpochwowe USG narządów rodnych. Zwłaszcza gdy skończyłaś 35 lat lub w Twojej rodzinie były przypadki raka jajnika. Ta choroba przebiega bezobjawowo. USG jest bezbolesne i pozwala ocenić stan macicy i jajników oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Czasami może nawet uratować Ci życie.

3. Idź na USG piersi. Warto je wykonywać począwszy od 30. urodzin. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka: Twoja mama miała raka piersi, a Ty jeszcze nie rodziłaś, stosujesz hormonalną antykoncepcję, USG piersi powinnaś wykonywać regularnie, począwszy od 20. roku życia.

4. Odwiedź dentystę. W ten sposób unikniesz poważnych problemów. Poproś o kompletne czyszczenie zębów: stomatolog usunie osad z miejsc poniżej linii dziąseł, pozbędzie się nagromadzonej tam płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Taka profilaktyczna wizyta ochroni Cię przed chorobami dziąseł, próchnicą oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.

ginekologRaz do roku

1. Zrób podstawowe badania krwi. Sprawdź OB, morfologię, poziom cholesterolu i zbadaj mocz. To najprostszy sposób, by dowiedzieć się, czy organizm funkcjonuje prawidłowo.

2. Umów się na wizytę do ginekologa. Zrób sobie cytologię jeśli skończyłaś 18 lat lub rozpoczęłaś współżycie. Badanie trwa tylko chwilę, nie boli, a pomoże wykryć ewentualne stany przednowotworowe szyjki macicy.

3. Odwiedź okulistę. Nawet jeśli masz sokoli wzrok. Kondycja oczu zmienia się wraz z wiekiem i pogarsza się pod wpływem np. pracy przy komputerze czy w klimatyzowanych pomieszczeniach.

4. Zbadaj pieprzyki. Jeśli masz dużo pieprzyków albo lubisz się opalać, poproś dermatologa, by obejrzał Twoją skórę. Badanie za pomocą dermatoskopu pozwoli wykryć najmniejsze nawet zmiany koloru, kształtu czy rozmiaru pieprzyków. W ten sposób można wykluczyć lub wytropić czerniaka. To groźny nowotwór skóry. Im wcześniej zostanie wykryta zmiana, tym większa szansa wyleczenia.

5. Zrób spirometrie. Gdy należysz do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli skończyłaś 40 lat i palisz papierosy lub przebywasz w zadymionych pomieszczeniach. Jest to proste i bezbolesne badanie pozwalające zmierzyć objętości płuc i wielkość przepływu powietrza przez oskrzela. Wynik określa stopień uszkodzenia płuc, pomaga wykryć POChP.

Co dwa lata

1. Zrób mammografię. Lekarze zalecają, by ją wykonywać co 18-24 miesiące, począwszy od 40. roku życia. Jeśli kobiety w Twojej rodzinie chorowały na raka piersi, pierwszą mammografię powinnaś zrobić pięć lat wcześniej.

2. Zapisz się na densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Jeżeli jesteś szczupła, palisz papierosy i pijesz dużo kawy lub alkoholu, a w Twojej rodzinie zdarzały się wypadki złamań – należysz do osób zagrożonych osteoporozą. Po ukończeniu 50. roku życia densytometrię powtarzaj co rok.

3. Nie zapominaj o rentgenie płuc. To apel do palaczek. Jeżeli w Twojej rodzinie zdarzały się nowotwory płuc, prześwietlaj się co rok.

szczepionkaRaz w życiu

1. Zaszczep się przeciwko WZW typu A i B. Szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby zabezpieczy Cię na całe życie. Na zachorowania na WZW typu A narażeni są zwłaszcza ludzie młodzi, często podróżujący. Z kolei do zakażeń WZW typu B najczęściej dochodzi w przychodniach czy szpitalach. Jeżeli masz zaplanowaną operację czy poród, zaszczep się. To jedyny sposób, by obronić się przed wirusami WZW typu A oraz B i nie zachorować na żółtaczkę. Możesz wybrać szczepionkę skojarzoną, czyli uodporniającą na oba typy choroby (3 dawki w odstępie 1 miesiąca i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia) lub ewentualnie pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (2 dawki) i WZW typu B (3 dawki).

Reply