Jak dobrze wyglądać w ciąży?

uroda w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Wbrew pozorom, także wówczas można wyglądać pięknie!

W ciąży można wyglądać bardzo atrakcyjnie, mieć lśniące włosy, zadbane paznokcie i jędrną skórę. Do tego wszystkiego modny makijaż.

Jak to zrobić? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Ciąża – czas oczekiwania i czas przemian

Okres oczekiwania na dziecko jest wyjątkowy, piękny i trudny zarazem. Obfituje w wiele pozytywnych emocji, bo rozwija się w nas nowe życie i nie możemy się doczekać, kiedy na świecie pojawi się nasze maleństwo. A tu trzeba cierpliwie czekać 9 miesięcy, podczas których ciało kobiety zmienia się diametralnie. Tyjemy, powiększa nam się brzuch i biodra, a talia zanika.

Wiele cech naszego wyglądu ulega przemianie, np. tak pięknej skóry i lśniących włosów jak podczas ciąży nie miałyśmy nigdy wcześniej. Warto dostrzec tego typu pozytywy, aby cieszyć się, a nie martwić swoim wyglądem. Nadmiar kilogramów zniknie przecież po porodzie, podobnie jak wiele innych dolegliwości. By się tak stało, trzeba odpowiednio zadbać o wygląd i dietę przez cały okres trwania ciąży i używać odpowiednich kosmetyków.

Masaż, masaż i jeszcze raz masaż

Przyszła mama najbardziej obawia się szpecących ciało rozstępów. Powstają one na skutek szybkiego rozciągania skóry, spowodowane dużym przyrostem masy ciała, ale również zmianami hormonalnymi, występującymi w czasie ciąży.

Choć nie ma sposobu, który w 100% ochroni przed rozstępami, wiele zdziałać można odpowiednią pielęgnacją, która przynajmniej zminimalizuje ich głębokość. Dobrym pomysłem są delikatne masaże  pod prysznicem okolic bioder, pośladków, ud, brzucha i piersi. Przy tych ostatnich należy omijać brodawki, gdyż ich stymulacja może wywołać skurcze macicy. Na koniec takiego masażu warto jest polewać przez chwile ciało raz ciepłą, raz zimną wodą.

Świetne efekty można również uzyskać, stosując systematycznie kremy, balsamy, specjalne masła do ciała czy olejki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Najlepiej, jeśli zawierają D-panthenol, olej ze słodkich migdałów, witaminę E, zieloną herbatę czy  bluszcz.

Kosmetyki pod kontrolą

W ciąży nie powinno się stosować kosmetyków i preparatów zawierających soję, gdyż sprzyja ona powstawaniu przebarwień, oraz tych  z dużym stężeniem witaminy A. Uwaga szczególnie na  retinol, popularnie stosowany w kosmetykach, jest on czystą postacią witaminy A. Jego zbyt wysokie stężenie może być przyczyną wad rozwoju dziecka. W przypadku kremu do twarzy zawartość retinolu jest zbyt mała, by mogła zagrozić płodowi, ale mimo to warto dmuchać na zimne.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podczas tych dni podkreślać urodę makijażem. Ciąża to stan wyjątkowy, kiedy czujemy się kobieco, seksownie i atrakcyjnie. Tę atrakcyjność warto zaznaczyć, maskując cienie pod oczami dobrym korektorem, podkreślając spojrzenie mascarą, a kości policzkowe różem i bronzerami. Warto jednak wybierać kosmetyki mineralne i hipoalergiczne, aby dodatkowo nie podrażnić już i tak zmienionej hormonami cery.

Fryzura

Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży może stosować lakiery do włosów, odżywki czy szampony, w skład których wchodzą parabeny, będące konserwantami. Na co dzień nie stanowią one zagrożenia, ponieważ wszystkie preparaty dopuszczone do sprzedaży muszą być oznaczone odpowiednim certyfikatem.

Co zrobić, gdy nasze włosy straciły blask i kolor? Lepiej zrezygnować z inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie czy trwała, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż amoniak zawarty w farbach może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Szukajmy więc farb bez amoniaku, o nowoczesnej formule.

Stopy i dłonie

Nie ma sensu odmawiać sobie pedikiuru czy manikiuru, wystarczy jedynie uprzedzić kosmetyczkę, że spodziewamy się dziecka. W ciąży lepiej nie stosować lakierów zawierających formaldehyd albo toluen, które mogą wywoływać wysypkę, uczulenia i egzemy nie tylko na dłoniach, ale również na twarzy, szyi. Będąc w ciąży nie robimy manikiuru hybrydowego.

Jędrność ciała

Całe ciało kobiety w trakcie trwania ciąży zmienia się. Piersi bywają szczególnie wrażliwe na dotyk, co związane jest ze zwiększona wrażliwością sutków i wyraźnym ich powiększeniu. Tu pomaga delikatny masaż pod prysznicem.

Równie ważne jest to, by dobrać odpowiedni biustonosz. Musi on odpowiednio utrzymywać cięższy biust, a jednocześnie być na tyle miękki, żeby nie drażnić obolałych brodawek. Ulgę przyniosą również specjalne kremy dla ciężarnych. Ważne jest, aby odpowiednio je rozsmarowywać: kolistymi ruchami od dolnych żeber przez dekolt aż do ramion. Taka pielęgnacja poprawi jędrność piersi i zwiększy zdolność skóry do bezpiecznego rozciągania się w trakcie ciąży.

One Response

  1. Andzia

Reply