Jak małżeństwo rodziców wpływa na późniejsze związki?

Jak małżeństwo rodziców wpływa na późniejsze związki?

Jak małżeństwo rodziców wpływa na późniejsze związki?

Za sprawą najbliższych osób dziecko kształtuje w sobie własny obraz małżeństwa. Zarówno ten tragiczny, jak i pozytywny. To od rodziców zależy, czy w dorosłym życiu będziemy z ufnością zbliżać się do ludzi czy wręcz odwrotnie. 

Rozwód rodziców

Taka sytuacja ma ogromny wpływ na relacje intymne w dorosłym życiu. To zjawisko określa się jako DDRR – czyli dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców. Na tę dolegliwość cierpi bardzo dużo ludzi, którzy nie potrafią zaangażować się w związek. W ich zachowaniu nie ma pewności siebie, bardziej prowadzi je chęć akceptowania siebie przez innych niż własne potrzeby. Chcą być ważni dla kogoś, jednak nie potrafią opanować lęku przed odrzuceniem.

Porażka rodziców nie powinna determinować życia osobistego. Jako DDRR nie pamiętasz, jak to było, kiedy rodzice byli razem? A więc nie masz żadnego wzorca, odtąd wszystko powinno być w twoich rękach. Pozwólmy zaufać partnerowi, wszelkie konflikty rozwiązywać w miarę możliwości, jak najszybciej. Tylko w oparciu o otwartość i szczerość można zbudować nowy, trwały związek o silnym fundamencie.

Gdy rodzice są ze sobą na siłę…

W najbliższym otoczeniu mało jest wzorcowych par, brakuje autorytetów, ukazujących, jak zbudować zdrowe relacje w związku. Jednak, aby pokochać drugą osobę, należy najpierw rozpocząć od siebie. Dbajmy o własne pasje, hobby i przyjaciół. Bycie zadowolonym  z życia powinno leżeć w naszej gestii, za niepowodzenia nie można obarczać innych. Kluczowym elementem dobrej relacji między dwojgiem ludzi jest pozytywne myślenie o partnerze. Nie należy stawiać mu za wysoko poprzeczki, a doceniać każdy, nawet najmniejszy gest i mówić, że są to rzeczy, które bardzo w nim lubisz.

Gdy matka stawia kropkę nad „i”

Nie ma i nie będzie idealnego wzorca na rodzinę. Nie musi ciągle być tak, że to mężczyzna jest głową rodziny i odpowiada za najważniejsze dla niej sprawy. Każdy ma inne potrzeby, jednak najważniejsze jest, aby je akceptować i szanować. Jeśli kobieta ma skłonności do dominowania, powinna pamiętać, aby brać pod wzgląd zdanie partnera. I dla niego musi być pozostawiona przestrzeń, aby czuł, że nie jest jedynie przedmiotem.

Ciągłe kłótnie

Awantury rodzinne działają bardzo destruktywnie na rozwijające się dziecko, które widzi, jak rodzice nie darzą się szacunkiem. Może czuć się zastraszane, a nawet odpowiedzialne za ich złość.

W każdym związku ludzie czasami się kłócą, bo nie są w stanie spełnić swoich oczekiwań. Jednak warto nauczyć się mówić o swoim niezadowoleniu z sposób nieobraźliwy. W ten sposób będzie to idealna droga ku temu, aby uniknąć krzywd, pretensji, żalu i w konsekwencji oddalania się od siebie.

Ojciec jako głowa rodziny

Obecne związki w niczym nie przypominają tych ubiegłych, w jakich wychowali się nasi dziadkowie czy pradziadkowie. Jeśli jednak w życiu kobiety czy mężczyzny funkcjonował tradycyjny podział ról, można wykazywać skłonności do obarczania partnera większą ilością zadań. A to przecież w dwójkę tworzy się związek, nie można wymagać od partnera, aby tylko on brał odpowiedzialność za przyszłość rodziny, którą de facto tworzycie oboje…

Reply