Jak pomóc tonącemu? Pierwsza pomoc

Jak pomóc tonącemu? Pierwsza pomoc

Jak pomóc tonącemu? Pierwsza pomoc

Każdego roku podczas wakacji toną setki ludzi. Inni przez skoki do wody, doznają urazów kręgosłupa.

Można zapobiec takim wypadkom, przestrzegając kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa wypoczywając nad wodą.

  1. Jeśli docierasz nad wodę, np. rowerem albo pieszo, zanim wejdziesz do wody, odpocznij chwilę, aby się zregenerować.
  2. Nie skacz i nie wbiegaj nagle do wody, jeśli wcześniej opalałeś się albo jadłeś obfity posiłek, gdyż grozi to skurczem mięśni.
  3. Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu! Obniża on sprawność i koncentrację.
  4. Nie wrzucaj innych osób do wody.
  5. Kąp się tylko w kąpieliskach strzeżonych, gdzie jest ratownik.
  6. Sprawdź znaki informujące o niebezpieczeństwie. Nie kąp się w portach, przy zaporach i mostach oraz w pobliżu miejsc, gdzie pływają statki.
  7. Jeśli to możliwe, kąp się w pobliżu innych osób. Tak jest bezpieczniej, gdyż zawsze ktoś cię widzi.
  8. Pływaj wzdłuż brzegu, dzięki temu widzą cię osoby przebywające na plaży i w razie niebezpieczeństwa wezwą pomoc.
  9. Pływaj tylko na sprawnym sprzęcie. Nie próbuj płynąć np. na materacu na drugi brzeg jeziora.
  10. Nie skacz nigdy do wody, nawet na nogi, jeśli wcześniej nie sprawdziłeś jej głębokości! Przy skoku na głowę musi ona mieć przynajmniej 1,8 metra. W przeciwnym razie możesz złamać kręgosłup, a nawet uszkodzić rdzeń kręgowy, co grozi kalectwem! Niestety takich wypadków spowodowanych bezmyślnością, szczególnie osób młodych ciągle jest bardzo wiele. Nie ryzykuj!

 

UWAGA!

Nie zakładaj, że ktoś utonął, jeżeli nawet był pod wodą wiele minut. Ratując tonącego, musisz jednak wziąć pod uwagę wszystkie zagrożenia.

RatownikReanimacja tonącego

  1. Jeśli osoba tonąca straciła przytomność, już w wodzie zacznij robić sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Między następnymi oddechami przesuwaj się w stronę brzegu.
  2. Jak najszybciej wyciągnij tonącego z wody.
  3. Jeśli tonący ciągle nie oddycha, nadal konieczne jest sztuczne oddychanie, odwróć jego głowę na bok i usuń wszelkie ciała obce z ust.
  4. Jak najszybciej wezwij pomoc lub odwieź poszkodowanego do szpitala.

Pomoc przy urazie kręgosłupa

  1. Ratując osobę z urazem kręgosłupa, musimy zachować szczególną ostrożność. W wyniku skoku do wody mogło dojść do niepełnego uszkodzenia rdzenia kręgowego, a przy niewłaściwej pomocy łatwo można je zmienić w całkowite i nieodwracalne. Co oznacza, że poszkodowany zostanie sparaliżowany!
  2. Poszkodowanego musimy przenosić tak, aby całkowicie unieruchomić głowę względem tułowia. Do tego potrzeba co najmniej kilku współpracujących ze sobą osób.
  3. Nie wolno zmieniać ułożenia głowy ani podkładać czegokolwiek pod potylicę! Można ją prowizorycznie unieruchomić, układając po jej obu stronach ubranie wypełnione np. piaskiem.
  4. Poszkodowanego okryć kocem, aby uchronić go przed utratą ciepła.
  5. Nie podawać żadnych leków i jak najszybciej wezwać pomoc.
  6. Jeśli trzeba długo czekać na karetkę, należy poszkodowanemu podłożyć pod pięty i krzyż cienką poduszeczkę albo rozłożony miękki koc. Duży ucisk na skórę może doprowadzić do powstania odleżyn już po 2-3 godzinach leżenia na twardym podłożu.

Jak pomóc tonącemu? Pierwsza pomocUWAGA!

Jeśli ktoś po niefortunnym skoku do wody wyjdzie z niej o własnych siłach, jednak będzie skarżył się na ból szyi, sztywność, osłabienie czy uczucie mrowienia w palcach należy jak najszybciej zawieźć go do szpitala! Są to typowe objawy złamania kręgosłupa! Poszkodowanego transportujemy w pozycji leżącej na plecach.

Ratując osobę, która tonęła i straciła przytomność, nigdy nie próbuj najpierw usuwać wody z jej płuc i żołądka. Jest to niepotrzebne (wody, która dostała się płuc i tak nie uda ci się usunąć) i niebezpieczne dla ofiary. Poza tym tracisz czas, który powinieneś przeznaczyć na przywrócenie oddychania poszkodowanemu.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=S8qymZ5WbdI[/tube]

Reply