Jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami?

dolegliwości w ciąży

Jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. To właśnie teraz rozwija się w tobie nowe życie, zrodzone z ogromnej miłości małżonków, które niebawem zagości w waszym domu. Jednak co zrobić, jeśli nadchodzące macierzyństwo przysłaniają uporczywe ciążowe dolegliwości?

Jest mi niedobrze…

Nudności i wymioty to jeden z pierwszych objawów ciążowych skutecznie uniemożliwiających normalne funkcjonowanie przyszłej mamusi. Zazwyczaj trwa do trzeciego miesiąca ciąży i jeśli mają charakter ostry, to konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Możliwie, że będzie konieczność podania płynów i elektrolitów dożylnie, jeśli mdłości i wymioty uniemożliwiały spożywanie posiłków.

W przypadku, gdy dolegliwości pojawiają się sporadycznie należy przede wszystkim zmniejszyć ilość zjadanego pożywienia, stosując zasadę: mniej, a częściej. Optymalnie jest spożywać od pięciu do sześciu bogatych składnikowo posiłków. Przed wstaniem z łóżka dobrze jest napić się niegazowanej wody, a w ciągu dnia spożywać herbatki miętowe i owocowe. To powinno zminimalizować odczuwalne skutki mdłości.

Problem w toalecie…

Na zaparcia od wieków najlepszy jest błonnik, którego największe pokłady znajdziesz w płatkach zbożowych, chlebie razowym, warzywach strączkowych typu fasola, czy groch. Należy odstawić wszelkie ostre i pikantne potrawy, dużo się ruszać, a przed pierwszym posiłkiem, wypić szklankę wody i delektować się suszonymi owocami. Zaparcia mogą być dodatkowo potęgowane, jeśli przyjmuje się preparaty z dodatkiem żelaza, które często stosowane są u osób mających problem z niedokrwistością.

O tym niechętnie mówimy – hemoroidy

Inaczej mówiąc – choroba naczyń krwionośnych dotykających mięśnie zwieracza odbytu. Do typowych objawów zaliczamy swędzenie, pieczenie i krwawienia z odbytu. Nie leczona dolegliwość może skutkować stanem zapalnym. Ciężarne panie najczęściej skarżą się na hemoroidy między innymi z powodu zaparć, niedostatecznej ilości błonnika w jadłospisie, siedzącego trybu życia czy ciężkostrawnych potraw. Hemoroidy nie stanowią zagrożenia dla życia młodej mamy, jednak objawy są na tyle dokuczliwe, że nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby się pojawiały.

Dolegliwości kończyn dolnych – żylaki i skurcze

Na żylaki najlepiej sprawdzi się przyjmowanie pozycji leżącej z uniesionymi do góry nogami. Kobieta w ciąży powinna często zmieniać pozycję ciała, a jeśli żylaki są dla niej bardzo uciążliwe, można zaopatrzyć się w specjalne rajstopy przeciwżylakowe. Obuwie na wysokim obcasie lepiej zakładać od święta, a na co dzień chodzić w wygodnych, płaskich butach.

Skurcze łydek są spowodowane niedostateczną podażą produktów bogatych w magnez i potas, dlatego profilaktyka tej dolegliwości powinna opierać się na regularnym spożywaniu produktów bogatych w te pierwiastki, które odnajdziemy w nasionach roślin strączkowych, mięsie, rybach, ziemniakach, czosnku, a także w owocach, jak banany czy brzoskwinie.

Gdy dokucza nam krzyż…

Bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej są zjawiskiem normalnym, spowodowanym zmianą sylwetki i przesunięciem ciężaru ciała do przodu. Aby radzić sobie z tą dolegliwością należy pamiętać o regularnym odpoczynku, unikaniu wszelkich prac fizycznych, szczególnie tych wymagających podnoszenia ciężarów, jak również należy wziąć pod uwagę, że wygodne obuwie jest w tym przypadku nieodzowne.

Reply