Jak postępować przy kolce niemowlęcej?

Jak postępować przy kolce niemowlęcej?

Jak postępować przy kolce niemowlęcej?

Dziecko cierpiące na kolkę płacze czasem przez kilka godzin, zwykle wczesnym wieczorem. Podczas napadu może przyciągać kolana do klatki piersiowej.

Jego brzuch jest twardy w dotyku i sprawia wrażenie rozdętego.

W końcu usypia, ale często budzi się z płaczem w ciągu następnej godziny. Większość dzieci cierpiących na kolkę jest zdrowa.

Niemowlęta krzyczą z różnych powodów, ale płacz wywołany kolką jest szczególny. Wskazuje na niewątpliwy ból, nie zaś na zmęczenie czy głód. Sądzi się, że ból jest skutkiem napięcia mięśniówki ścian jelit. Zasadnicza przyczyna pozostaje jednak nieznana.

Ból może być spowodowany:

  • zatrzymaniem gazów,
  • problemami żywieniowymi,
  • reakcja na wdychany dym papierosowy lub na picie mleka matki zatrutego nikotyną,
  • wrażliwością na mleko w proszku lub na jakiś składnik pożywienia matki karmiącej piersią,
  • niedojrzałością unerwienia przewodu pokarmowego malucha,
  • jedzenie pokarmów stałych przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Leczenie kolki niemowląt

Żywienie dziecka

  • Jeśli karmisz dziecko piersią, pozostaw mu czas, by wypiło również mleko wtórne, które gruczoły sutkowe zaczynają wydzielać dopiero po kilku minutach karmienia. Jeśli zbyt szybko przystawisz niemowlę do drugiej piersi, nie dajesz mu czasu, by je wypiło. Dziecko jest wtedy na pozór najedzone, lecz piło wyłącznie zawierające mało tłuszczu mleko pierwsze, które szybko przechodzi z żołądka do jelit. Zawarta w nim w dużej ilości laktoza może wówczas fermentować w jelitach i podczas tego procesu wytwarza się gaz. Jeśli masz dużo pokarmu, podczas jednego karmienia przystawiaj dziecko tylko do jednej piersi.
  • Dostosuj swój jadłospis do potrzeb dziecka, nie jedz żadnych składników podrażniających, które mogą przechodzić do mleka. Przyczyną dolegliwości u niemowląt karmionych piersią jest czasem nabiał. Dziecko może być również uczulone na składniki zawarte w jajkach, bananach, pomarańczach, truskawkach, pomidorach, czekoladzie, kawie, coli lub alkoholu.
  • Śladowe ilości pokarmów, które powodują wytwarzanie gazów jelitowych, mogą również przenikać do mleka. Są w śród nich: kalafior, brokuły, brukselka, papryka, cebula, czosnek, fasola, rabarbar i ogórek. Jeśli zjesz któreś z tych warzyw, a później zauważysz, że dziecko płacze po jednym lub dwóch następnych karmieniach, spróbuj wykluczyć je ze swojego jadłospisu. Dodawaj do swych posiłków ułatwiające trawienie zioła i przyprawy: imbir, koper, kminek, tymianek, koper włoski i cynamon. Jeśli karmisz dziecko mlekiem w proszku, nie zmieniaj go, dopóki nie doradzi ci tego pediatra.

Leki ziołowe

Poradź się pediatry, czy możesz stosować leczenie ziołami. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, podawaj dziecku przed każdym karmieniem trochę ciepłej herbatki ziołowej.

Koper włoski rumianek, imbir, melisa lub mięta działają rozkurczowo i zapobiegają bolesnemu skurczowi żołądka oraz jelit, który jest prawdopodobnie przyczyna kolki. nie podawaj więcej niż ćwierć filiżanki herbatki ziołowej dziennie

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy sama nie radzisz sobie z tym problemem lub złościsz się na dziecko.
  • Gdy dziecko ukończyło czwarty miesiąc życia i nadal ma długie napady płaczu.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Dziecko wymiotuje, wydala nietypowe lub zabarwione krwią stolce, gorączkuje, ma wysypkę lub naprężony brzuch.
  • Dziecko je mniej niż zwykle lub zaczyna reagować nietypowo.

Reply