Jak pracodawcy wykorzystują niedoświadczonych pracowników?

Jak pracodawcy wykorzystują niedoświadczonych pracowników?

Jak pracodawcy wykorzystują niedoświadczonych pracowników?

Brak doświadczenia zawodowego to przekleństwo w każdej dziedzinie i nie tylko dlatego, że trudniej bez doświadczenia o pracę. Przede wszystkim trudno wtedy o dobrą pracę.

Chodzi o to, że pracodawcy często wykorzystują młodość i brak doświadczenia swoich pracowników, oferując im zbyt niskie stawki godzinowe za pracę lub tak konstruując umowy, by były one korzystne tylko dla pracodawcy.

Jakie pułapki czekają na młodych?

Przede wszystkim już na etapie wertowania ogłoszeń o pracę należy być czujnym. Unikać wszelkich ogłoszeń, w których oferuje się wielkie pieniądze zarabiane we wspaniałej atmosferze, a nie wymaga się przy tym żadnego doświadczenia. To oczywiste oszustwo, a oferowane stawki nie są prawdziwe – to stawki prowizyjne, czyli możesz tyle zarobić, ale w skrajnych przypadkach, gdy będziesz się mocno starał, czyli tak naprawdę – miał wielu klientów. Taką prace dostaniesz szybko i łatwo, ale nie licz, że prawdziwe pieniądze przyjdą do Ciebie równie szybko. Kolejnym oszustwem pracodawców są wszelkie kruczki w umowach – zwykle są to umowy-zlecenie lub o dzieło. Według nich na przykład zarabiasz godzinowo przyzwoitą stawkę, ale pracodawca ma prawo obciąć Ci część wynagrodzenia z sobie znanych powodów – i skwapliwie z tego korzysta.

Jak nie dać się nabrać?

Jeśli dokładnie przeczytasz umowę, którą dostałeś do podpisania, rozumiesz wszystkie warunki i mimo to zgadzasz się je przyjąć – to Twoja wolna wola. Jednak warto pamiętać, że dana praca może i miałaby być pierwszą, ale na pewno nie ostatnią. Nie ma więc sensu zatrudniać się gdzieś, gdzie nie czujesz się komfortowo lub gdzie podejrzewasz oszustwo. Jeśli szukasz dobrej pierwszej posady, odwiedzaj wiele miejsc, składaj CV wszędzie tam, gdzie chciałbyś pracować, a nie tylko tam, gdzie czujesz, że możesz zostać przyjęty. Wśród kilkudziesięciu czy kilkuset rozesłanych CV z pewnością co najmniej kilkunastu pracodawców zaprosi Cię na rozmowę, a kilku być może zaproponuje Ci pracę. Wśród nich dokładnie przeanalizuj wszystkich tych, którzy składają Ci propozycje, poczytaj o ich firmie w Internecie, dowiedz się czegoś na jej temat. Dopiero, gdy firma okaże się być uczciwa, podejmij pracę.

Dlaczego należy być czujnym?

Pierwsza praca niemal każdemu młodemu człowiekowi kojarzy się z niegodziwością, wyzyskiem i niskimi zarobkami. Jednak wcale nie musi tak być. To, jakie wspomnienia z naszej pierwszej posady zachowamy, zależy wyłącznie od naszego podejścia. Nie wolno początkowo, nie mając żadnego doświadczenia startować zbyt ambitnie bo można się nieźle zawieść. Najlepiej jest mierzyć siły na zamiary, szukać pracy odpowiadającej naszym potrzebom, ale nie takiej, co do której nie jesteśmy pewni, czy w ogóle byśmy siebie w niej widzieli. Dobrze jest więc zacząć od pracy niezbyt ambitnej – jako sprzedawca w sklepie, pracownik produkcji, czy pomoc kuchenna w restauracji. Dzięki temu nabieramy doświadczenia, które później będzie bardzo cenne i będzie je można w kolejnych, ambitniejszych pracach jedynie rozwijać, powiększać swoje CV.

Jak pracodawcy wykorzystują niedoświadczonych pracowników?

Reply