Jak prasować bez wysiłku?

żelazko

Co zrobić, żeby prasowanie stało się przyjemnością? To wcale nie takie trudne!

Można mieć idealnie wyprasowane koszule i pościel jak wyjętą z magla. Nowoczesne żelazka są naprawdę doskonałe i prasują wszystko w kilka chwil.

Dzisiaj podpowiadamy, w jaki sposób ułatwić sobie prasowanie. To naprawdę bardzo proste – trzeba tylko zapamiętać kilka zasad.

Nowoczesne żelazka

Dobre żelazko powinno mieć ceramiczną stopę, odporną na zarysowania i przypalanie. Dzięki wysokiej mocy, ok. 2000 W, powinno szybko się nagrzewać. Ważne jest również to, by wytwarzało parę, a najwięcej produkują jej stacje parowe, czyli żelazka z dużym zbiornikiem na wodę.

Żelazka z funkcją wyrzucania pary najbardziej przydadzą się do prasowania mocnych zagnieceń. Obecnie również spotyka się modele, które mają zabezpieczenie przed kapaniem wody podczas prasowania w niskich temperaturach. Każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze – już od kilkudziesięciu złotych.

Ubrania, pościel i zasłony

Przed prasowaniem ubrania należy zawsze spryskać wodą. Można użyć perfumowanej, która nada tkaninie przyjemny zapach. Do spryskiwacza trzeba wlać wodę, najlepiej filtrowaną i 2-3 krople olejku aromatycznego.

Koszulę należy spryskać i włożyć na moment do foliowej torebki, by zrobiła się wilgotna. Prasujemy kołnierzyk, później karczek i ramiona oraz rozłożone na płasko mankiety i tył koszuli, od karczka w dół. Na końcu przód, po kolei każdą połowę. Kolorowe aplikacje zawsze należy prasować przez ręcznik papierowy, by te się nie stopiły.

 [tube]http://www.youtube.com/watch?v=SIbr9HtYRDE[/tube]

Prasowanie pościeli zawsze sprawia wiele problemów. Duże poszwy należy złożyć na pół wzdłuż długiego boku i prasować, nie dojeżdżając do linii zagięcia. Podobnie postępujemy z długimi zasłonami. Firanek najlepiej nie prasować. Często są uszyte z syntetycznej tkaniny, która mogłaby się stopić po dotknięciu żelazka. Wieszamy je w oknie wilgotne, by się same rozprostowały.

Ciekawostki

Żeby zaoszczędzić czasu na prasowaniu można użyć pewnego triku. Na desce rozkładamy folię aluminiową i pokrowiec. Folia odbija ciepło i ubrania można wtedy prasować z jednej strony.

By oszczędzić prąd, zaczynamy od prasowania rzeczy, które wymagają najwyższej temperatury. Pod koniec wyłączamy żelazko, a zanim ostygnie, zdążymy wyprasować delikatne tkaniny.

One Response

  1. PaniDomu

Reply