Jak prowadzić dziennik snów?

śpioszek

Jak prowadzić dziennik snów?

Nie ma osoby, która nie śni. Nawet jeżeli ktoś stwierdza, że „rzadko miewa sny”, tak naprawdę stwierdza: „po przebudzeniu rzadko pamiętam, co mi się śniło”. Zapamiętywanie snów, tak samo, jak wiele innych czynności, to umiejętność nabyta, którą przy odrobinie wysiłku i dobrej woli można opanować. Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jak nauczyć się zapamiętywać i interpretować sny, a także jak prowadzić dziennik snów.

Tych kilka z pozoru prostych i oczywistych rzeczy pozwoli Ci zupełnie inaczej spojrzeć na swoje marzenia senne i nauczy Cię czytać z nich jak z otwartej książki prawdę na swój temat. Naprawdę warto!

O zapamiętywaniu i interpretowaniu snów

Na początek wsłuchaj się w swój nieświadomy umysł i spróbuj rozpocząć z nim dialog. Wypowiadaj przed położeniem się do łóżka proste słowa, typu: „Dzisiaj w nocy zapamiętam moje sny” , co może Ci ułatwić zapamiętanie przynajmniej jednej albo dwóch ważnych scen z Twoich marzeń sennych.

śnienieKoniecznie też zaopatrz się w notes i długopis i umieść je na nocnej szafce. Jeśli obudzisz się w środku nocy, np. z powodu koszmaru, zapisz kilka najważniejszych spostrzeżeń, zanim ponownie zaśniesz. Będziesz zaskoczony tym, co uda Ci się zapamiętać na bieżąco, a o czym raczej byś zapomniał, gdybyś czekał z zapisaniem swoich przemyśleń do rana.

Opanuj umiejętność mówienia własnym językiem snów. Nasz nieświadomy umysł często sięga w komunikacji po metafory, symbole i zagadki, które mają bardzo osobiste znaczenie dla osoby śniącej i często są niezwykle zabawne. Rozszyfrowywanie takiego kodu z reguły wymaga dużego wysiłku, jednak warto być cierpliwym. Można zdziwić się, jak genialnie umysł potrafi wybierać anegdoty, emocje i fragmenty dialogów z życia codziennego, tworząc z nich fascynującą, zwartą narrację.

Unikaj oceny swojej osoby na podstawie interpretacji snów. Marzenia senne często bowiem dotykają trudnych tematów, takich jak śmierć, sprawy damsko-męskie czy przemoc. Jeśli nie jesteś oskarżony o przestępstwo zagrożone karą śmierci, sen o tym, że kogoś mordujesz nie czyni z ciebie kryminalisty w realnym życiu. Twój nieświadomy umysł za pomocą metafory chce Ci przekazać ważne informacje. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej sugestywne i niepokojące są senne wizje, tym silniejsze emocje leżą u ich podstaw.

Jak opisywać swoje sny w dzienniku snów?

Opanuj umiejętność zadawania właściwych pytań odnośnie do swoich snów. Mimo zrobienia w nocy skrótowych notatek, spróbuj przypomnieć sobie szczegóły snu także rano, przed wstaniem z łóżka. Traktuj sen jak opowiadanie, które warto podsumować. W streszczeniu skup uwagę na scenerii, a także głównych postaciach i fabule oraz wszelkich dominujących zapachach, obrazach, dźwiękach, kolorach czy wrażeniach emocjonalnych. Fascynujące w przypadku powtarzających się snów są subtelne różnice między nimi.

Nadaj swojej analizie osobisty charakter. Interpretacje snów , zawarte w sennikach (link do dobrego sennika tutaj) nie są szyte na każdą miarę. Na treść i przekaz  snów niesamowity wpływ mają życiowe doświadczenia, bagaż emocjonalny i historia rodzinna. Najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać w czasie interpretacji snu, to: „Czy ten scenariusz odnosi się do mojej obecnej sytuacji życiowej? A jeśli tak, to pod jakim względem?”.

Po nabraniu wprawy w poruszaniu się po swoim wewnętrznym świecie, spróbuj doświadczyć świadomego snu. Jest to wyuczona metoda, dzięki której śniący zachowuje pewien stopień świadomości pozwalający kontrolować proces i przebieg snu. Według części ekspertów świadomy sen może przynieść znaczne korzyści emocjonalne. Na przykład osoba doświadczająca świadomego snu, której przyśni się, że goni ją przerażający potwór może przestać uciekać, odwrócić i zapytać prześladowcę „Dlaczego mnie gonisz?”. Odpowiedzi bywają zaskakujące, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki nim znacznie złagodzisz niepokój, który był przyczyną tego snu.

Reply