Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów?

Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów?

Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów?

Tradycją w naszym kraju jest wręczanie kwiatów na różne uroczystości. Chrzest, ślub, urodziny – okazji do otrzymania pięknych bukietów kwiatów jest sporo.

Dlatego warto wiedzieć, jak o nie dbać, aby dłużej zachowały swoją świeżość i nie straszyły obwisłymi pąkami.

Zanim włożymy kwiaty do wody

Odruchowo zawsze wkładamy kwiaty do wazonu. Bardzo dobrze, ale wcześniej należy przyciąć im końcówki. I najlepiej zrobić to pod kątem, żeby powierzchnia wchłaniania wody była możliwie jak największa. Wszelkie liście, które znajdują się pod wodą trzeba usunąć, a wazon, w którym zagoszczą kwiaty wcześniej należy wymyć i wyczyścić z wszelkich zabrudzeń.

Zapałka na przedłużenie żywotności

Wielu miłośników ciętych kwiatów stosuje mało znaną i rozpowszechnioną metodę robienia w łodydze niewielkiej dziurki. Wkładają w nią zapałkę, aby związki chemiczne, które są w jej główce zniszczyły drobnoustrojowe, które są winowajcami tego, że kwiat zaczyna więdnąć, a łodyga gnić.

Czynniki warunkujące dłuższą świeżość kwiatów

Bardzo ważna zasada. Wazon z ciętymi kwiatami powinien stać w miejscu średnio nasłonecznionym, raczej chłodnym i bez przeciągów. Te czynniki zapewnią dłużą ich świeżość. Jeśli zauważysz, że kwiatki zaczynają więdnąc, bo w domu jest za ciepło, to zawiń je w mokrą szmatkę i ułóż w chłodnym miejscu na noc.

Dla dobra kwiatów – świeża woda

Woda, w której stoi nasz bukiet powinna być zmieniana codziennie. Szczególnie wtedy, gdy na jej powierzchni zaczną gromadzić się płatki kwiatów, liście, a nawet owady, takie jak muchy i komary. Sprawiają, że procesy gnilne kwiatów zostają błyskawicznie przyspieszone, stąd tak ważne jest regularne zmienianie wody.

Dbaj o kwiaty

Codziennie obserwuj końcówki roślin. Jeśli zauważysz, że zaczynają brązowieć lub w jakikolwiek inny sposób zmieniać kolor – natychmiast je skróć. Jeśli końcówki nie będą budzić zastrzeżeń, a kwiaty mimo wszystko zaczną opadać, spróbuj pokłóć fragmenty rośliny pod wodą szpilką lub igłą. W ten sposób zwiększona zostanie powierzchnia wchłaniania wody. Jeśli i to nie pomoże – trzeba będzie zmiażdżyć te końcówki.

Inne sposoby na przedłużenie życia kwiatów

Na rynku istnieje wiele różnych preparatów, których zadaniem jest niszczenie drobnoustrojów oraz wszelkich innych czynników, które niszczą kwiaty. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że nawożą roślinkę. Można sięgnąć także do domowych sposobów. Świetnie sprawdzi się pokruszona aspiryna. Kawałki dodajemy do świeżo zmienionej wody. Podobnie działa cukier. Niektórzy uważają, że równie zamierzone skutki odniesie się w przypadku wrzucania do wody monet o nominale 1 grosz, 2 grosze lub 5 groszy. Zawarty mosiądz i mangan chroni kwiaty przed przedwczesną utratą świeżości.

A ogólna rada jest taka, że w momencie kiedy przenosimy kwiaty na przykład z kwiaciarni do samochodu czy do domu, trzymamy je zawsze główką do dołu.

Video z prezentacją „Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonie? „

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=IPt5e13bm5Y[/tube]

Reply