Jak przyrządzać surówki?

Jak przyrządzać surówki?

Jak przyrządzać surówki?

Surówki z powodzeniem można podawać do mięsa, ryb, drobiu, jaj czy do wędlin i serów. Można je też robić z samych owoców i wówczas jeść je jako deser.

Podstawowe składniki każdej surówki to albo same warzywa, albo warzywa z owocami, albo same owoce. Najlepiej przygotowywać surówki ze świeżych produktów, które uprzednio dokładnie umyliśmy, wyczyściliśmy, obraliśmy i rozdrobniliśmy. Do przyrządzania surówek można wykorzystywać też kwaszonki, marynaty i owoce utrwalone we własnym soku lub w syropie.

Jak wybierać produkty do surówki?

Surówki przygotowujemy, dodając do rozdrobnionych, wymieszanych lub ułożonych warstwami warzyw czy owoców przyprawy oraz różne odmiany zimnych sosów (winegret, majonezowy, śmietanowy, pomidorowy i ich mieszanki) lub oliwę, zalewy, wino, syrop owocowy lub ich kompozycje. Jako przypraw można z powodzeniem używać soli, cukru, białego pieprzu, czosnku, świeżych liści pietruszki, selera, mięty, lubczyku, melisy, czy soku z cytryny, kwaszonek, kwasku cytrynowy itp.

surowkaSurówki przyrządzajmy zawsze z warzyw i owoców najlepszej jakości. Wybierajmy więc okazy zdrowe, nieuszkodzone i najlepiej młode, przynajmniej wówczas, gdy jest to możliwe. W sytuacji, gdy używamy kwaszonek, sprawdzajmy zawsze, czy nie są one przekwaszone lub zepsute, co łatwo zdiagnozujemy na podstawie ich wyglądu oraz zapachu.

Jak komponować surówkę?

  • Surówki możemy komponować z wielu składników. Warzywa oraz owoce powinniśmy tak dobierać, aby uzupełniały się nawzajem smakiem, zapachem oraz barwą.
  • Pamiętajmy, aby przynajmniej jeden ze składników stanowił bogate źródło witaminy C.
  • Nie jest wskazane łączenie kilku warzyw czy owoców, które charakteryzują się ostrym smakiem czy zapachem.
  • Kierujmy się zasadą, że jeżeli do surówki wykorzystujemy dwa produkty jasne, to powinniśmy dodać do nich niewielką ilość warzyw o intensywnej barwie, aby ożywić w ten sposób wizualnie potrawę.
  • Do surowców miękkich dodawajmy przynajmniej jeden składnik chrupki, np.: młodą kalarepę, rzodkiewkę, paprykę, jabłko itp. – oczywiście odpowiednio rozdrobnione.

Najważniejsze zalecenia przy przyrządzaniu surówek

W trakcie przyrządzania surówki powinniśmy dbać o zachowanie odpowiedniej sterylności. Wynika to z faktu, że potrawy te powstają bez gotowania, podczas którego giną bakterie. Każdy ze składników trzeba więc przed obraniem dokładnie umyć, aby takie zanieczyszczenia, jak resztki ziemi, drobnoustroje, ewentualne pozostałości środków chemicznych itp. nie dostały się do miąższu po zdjęciu skórki.

owoce i warzywa do surowkiPo obraniu i oczyszczeniu powinniśmy ponownie przepłukać warzywa, a jeżeli surówkę ma jeść małe dziecko, to także – po przepłukaniu – sparzyć je wrzątkiem. Istotne jest także to, jak rozdrabniamy warzywa i owoce – im są twardsze, tym powinny być bardziej rozdrobnione. Warzywa korzeniowe ucierajmy natomiast na tarce do jarzyn na drobne wiórki lub paseczki.

Cebulę najlepiej jest kroić w cienkie pierścienie i półpierścienie. Miękkie,  soczyste warzywa oraz owoce krójmy zawsze w grubsze plastry, ewentualnie półplastry czy cząstki, najlepiej w ostatniej chwili, tuż przed podaniem surówki.

Delikatne warzywa liściaste, np. sałatę, rozdrabniajmy na drobne kształtne fragmenty, gdyż w czasie krojenia liście ulegają zmiażdżeniu, zmieniają nieco barwę i szybko tracą chrupkość. Niektóre warzywa oraz owoce, takie jak np. jabłka czy selery, po rozdrobnieniu mają naturalną skłonność do ciemnienia. Aby zapobiec temu procesowi, rozdrabniajmy je w ostatniej chwili i skraplajmy sokiem z cytryny, który hamuje proces ciemnienia. Tak przygotowane składniki łączmy od razu z przyprawami oraz sosami, które ograniczają utlenianie witamin w surówkach, a przy okazji sprzyjają zachowaniu naturalnej barwy owoców i warzyw.

Istnieje kilka sposobów łączenia składników w surówkach. Możemy je wymieszać widelcem i ułożyć w salaterce albo układać warstwami, każdą z nich skraplając sosem lub zalewą, a po ułożeniu wszystkich warstw polać całość sosem z różnymi przyprawami. Surówki warzywne posypuje się z reguły z wierzchu posiekaną zieleniną.

Na stole surówki najładniej wyglądają w salaterkach z bezbarwnego szkła. Można je też podawać na płaskim talerzu, ułożone na liściach sałaty lub kapusty pekińskiej.

Surówki powinny być jedzone zaraz po przyrządzeniu, ponieważ szybko tracą witaminy, a często także smak i zapach.

Reply