Jak radzimy sobie z trudnymi emocjami?

Jak radzimy sobie z trudnymi emocjami?

Jak radzimy sobie z trudnymi emocjami?

Kiedy warto poświęcić uwagę negatywnym emocjom, a kiedy lepiej je po prostu zignorować?

O tym przekonują naukowcy, którzy badając ludzki umysł doszli do pewnego rodzaju spostrzeżeń.

Dwa rodzaje regulacji emocjonalnej

Programy terapeutyczne mają za zadanie uczyć podstawowych zasad regulacji emocji, ponieważ osoby uzależnione nie potrafią ich stosować w sposób intuicyjny. Te strategie są jednak czymś zupełnie naturalnym dla wielu zdrowych ludzi. Przyjmuje się założenie, że ludzie posiadają dwa sposoby przetwarzania informacji o charakterze emocjonalnym. Albo je całkowicie blokują albo uważnie słuchają i rozważają. Zatem jeśli pewne doświadczenie lub myśl była zagrażająca dla danej osoby, mogłaby być w bardzo szybko sposób zgładzona jeszcze w fazie zarodka. Nie zwracałby na nią uwagi i nie dopuszczałby do jej świadomości, gdyby było to coś negatywnego. Taka technika sprawia, że złe myśli nie przybierają na sile.

Z kolei ludzie doświadczający łagodniejszych emocji nie blokowaliby ich. Byłyby regulowane poprzez poznawanie, które wiązałoby się z głębszym przetwarzaniem nieprzyjemnych odczuć i unieszkodliwianiem ich w ten sposób.

Zależność między obrazem a zachowaniem człowieka w poszczególnych sytuacjach

Badacze postawili hipotezę, że zdrowi ludzie szybko odwracają uwagę od silnych przeżyć emocjonalnych, angażują się za to w łagodniejsze i mniej zagrażające doświadczenia.

W tym celu zastosowano badania, w którym grupie badanych osób przedstawiono dwie fotografie, które przedstawiały zdjęcia o różnym nasileniu. Pierwsze z nich – o niskim ładunku emocjonalnym – przedstawiało kobietę, która trzymała się za głowę i na jej twarzy malowało się cierpienie. Z kolei druga fotografia pokazywała osobę cierpiącą, z twarzą zalaną krwią. Uczestnicy badania mieli przez pół sekundy patrzeć na każde ze zdjęć, a potem opisać, jak radzili sobie z emocjami.

Czy starali się odwrócić uwagę czy raczej myśleli,  w jaki sposób dokonać reinterpretacji. Wyniki pokazały, że większość uczestników wybrało odwrócenie uwagi od zdjęcia o silnym ładunku emocjonalnym, a poznawanie przy fotografii z niskim ładunkiem. Taki rodzaj przełączania się pomiędzy obydwiema strategiami jest normalnym i zdrowym sposobem radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Człowiek jest na tyle elastyczną istotą, że potrafi przyjąć odpowiednią dla siebie strategię radzenia sobie w zależności od aktualnej sytuacji.

Człowiek posiada naturalną skłonność do angażowania się poprzez poznawanie tylko w przypadku emocji względnie nieprzyjemnych. Coraz częściej zamiast stawiać czoła silnym wyzwaniom emocjonalnym, tłumimy je i unikamy ich.

Reply