Jak się ładnie wypowiadać?

komunikacja międzyludzka

Jak się ładnie wypowiadać?

Umiejętność ładnego wypowiadania jest przydatna w wielu sytuacjach, dlatego warto ją opanować. Nie zawsze przychodzi to jednak łatwo. Są osoby, którym poprawne i płynne wypowiadanie nie sprawia żadnych kłopotów, jednak istnieje grono osób, które mają z tym spory problem, zwłaszcza w sytuacji, gdy znajdą się w większym gronie. W niewłaściwy sposób układają zdania, usiłują zbyt dużo powiedzieć na raz, mają problemy z dobieraniem słów itp.

Jako że rozmawianie, wypowiadanie się jest podstawą relacji międzyludzkich, warto opanować je do perfekcji. Dlatego dzisiaj kilka słów na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Przyczyny problemów z wypowiadaniem się

Aby ładnie i płynnie się wypowiadać, trzeba przede wszystkim pokonać lęk przed wypowiadaniem się w większym gronie, który często jest główną przyczyną problemów. Niejednokrotnie jest to lek nieuświadomiony, który zakorzeniony jest gdzieś głęboko w nas i z którego nie zdajemy sobie bezpośrednio sprawy, ale który równocześnie ma wpływ na nasz sposób wypowiadania się. Sprawia, że mówimy chaotycznie, gubimy sens wypowiedzi, zacinamy się, jąkamy, boimy się, jak odbiorą nas inni itp. Jak go pokonać? Trzeba przede wszystkim nauczyć się panować nad stresem, uświadomić sobie, że wcale nie musimy być w każdym calu perfekcyjni, że nasze zdanie wcale nie musi zgadzać się ze zdaniem innych. Spróbuj zastanowić się, co może być przyczyną Twojego lęku, i spróbuj z nim wygrać.

Jak pracować nad jakością wypowiedzi?

Musisz pamiętać, że umiejętność ładnego wypowiadania można wyćwiczyć. Pomocne jest np. czytanie na głos. Pozwala po pierwsze ćwiczyć głos, a równocześnie zwiększa zasób słownictwa, poszerza światopogląd (o ile czytane są wartościowe lektury), a także rozwija wyobraźnię i pomaga zdobyć nową wiedzę. Koniecznie też dużo czytaj (nie zawsze na głos) artykuły i książki z interesujących Cię dziedzin – dzięki temu w wielu dyskusjach będziesz mieć zawsze coś ciekawego i rzetelnego do powiedzenia – a na pewno wpłynie to pozytywnie na Twoją samoocenę i doda Ci pewności siebie. Nie bój się również słowników – poszerzaj swój zasób słownictwa o nowe wyrazy i wyrażenia, także takie, których do tej pory nie znałeś czy które mogą być dla Ciebie „czarną magią”.

Staraj się zawsze dobrze przemyśleć swoje wypowiedzi – jeżeli jeszcze nie czujesz się pewnie, rozmawiając w większym gronie, mów rzeczy wyważone i przemyślane, które będziesz potrafił uargumentować, a na pewno będzie Ci łatwiej.

Ćwicz także wypowiadanie się w każdej możliwej sytuacji – w gronie najbliższych znajomych, ale także w samotności. Wymyślaj sobie jakiś ciekawy temat i staraj się omówić go na głos maksymalnie dokładnie i poprawnie. Poproś znajomych, aby zwracali Ci uwagę, kiedy Twoja wypowiedź stanie się chaotyczna, niezrozumiała czy mało spójna – dzięki temu będziesz wiedział, jakie błędy wpływają negatywnie na jakość Twojej wypowiedzi, co pozwoli Ci eliminować je w przyszłości.

Słuchaj też uważnie wypowiedzi innych osób, zwłaszcza tych, na których chciałbyś się wzorować. Niewątpliwie pomoże Ci to w przyszłości wypowiadać się o wiele lepiej. Staraj się też jak najczęściej ćwiczyć poprzez czynne uczestnictwo w polemikach i konfrontacjach słownych, gdyż to przede wszystkim praktyka czyni mistrza, a także – najczęściej jak to możliwe – przelewaj swoje myśli na papier, co ułatwi CI panowanie nad nimi w przyszłości.

Powodzenia!

Reply