Jak stosować zioła?

prawidłowe stosowanie ziół

Jak stosować zioła?

Medycyna naturalna zyskuje z każdym dniem coraz większa liczbę zwolenników. Wybiera się ją jako alternatywę dla leków chemicznych, syntetycznych, wierząc, że jest ona bezpieczniejsza dla zdrowia, korzystniejsza i nieszkodliwa. Niestety, niejednokrotnie zdarza się, że nasza wiara w łagodne działanie środków ziołowych jest tak silna, iż zaczynamy stanowczo ich nadużywać lub stosować na wszystkie dolegliwości, bez wcześniejszego zastanowienia się nad ich ewentualnymi skutkami ubocznymi, interakcjami itp. Bywa to, niestety, dość często zgubne w skutkach.

Jeżeli bowiem chcemy stosować terapie ziołowe, musimy dobrze znać swoje dolegliwości, właściwości poszczególnych ziół, a w razie wątpliwości sięgać po poradę fachowców oraz do specjalistycznej literatury. Dzisiaj mamy kilka wskazówek odnośnie do tego, jak stosować zioła, aby nie szkodziły. Zachęcamy do lektury!

Co warto wiedzieć o ziołach?

Decydując się na kurację ziołową, musimy zawsze pamiętać, że środki ziołowe, tak samo jak inne leki, również mogą zaszkodzić, zwłaszcza, jeżeli będziemy je przyjmować w niekorzystnych połączeniach, w nadmiernej ilości lub po prostu przez zbyt długi okres bez żadnych przerw.

świeże ziołaDodatkowo istnieją również przeciwwskazania do stosowania niektórych ziół, m.in. są to choroby wątroby, problemy z woreczkiem żółciowym, zła krzepliwość krwi, objawy nieżytu żołądka czy choroba wrzodowa. Nie powinny ich również często używać kobiety w ciąży – stąd konieczna jest zawsze konsultacja z lekarzem i uważne przeczytanie ulotki informacyjnej. Lepiej nie sięgać również po zioła z nieznanego źródła, np. kupować ich na serwisach aukcyjnych, gdyż nigdy nie można być do końca pewnym ich pochodzenia. A przyjmowanie nie do końca znanych środków ziołowych może być naprawdę zgubne w skutkach.

Zioła należy również przyjmować w odpowiednich dawkach. Ich przedawkowanie może mieć bowiem fatalne skutki. Wystarczy wspomnieć np. mak lekarski, z którego wytwarza się opium (narkotyk), czy naparstnicę wełnistą albo żarnowiec miestlasty.

Porady, jak stosować zioła

Aby zioła nie zaszkodziły, trzeba więc stosować je przede wszystkim mądrze. Poniżej kilka zasad, o których warto pamiętać:

  1. Planowaną terapię ziołową skonsultuj z lekarzem.
  2. Nie zapominaj, że zioła nie zawsze działają łagodniej od tradycyjnych leków, niektóre działają bardzo silnie, zachowuj więc ostrożność.
  3. Nie kupuj ziół z niesprawdzonych źródeł. Najpewniej będzie, jeżeli kupisz je w aptece lub sklepie zielarskim.
  4. Przed zakupem produktu ziołowego sprawdź uważnie opakowanie – czy znajduje się na nim nazwa botaniczna, data produkcji, przydatność do spożycia, adres producenta, części rośliny użyte do produkcji preparatu itp.
  5. Nie przekraczaj zalecanych na opakowaniu dawek ani czasu przyjmowania leku.
  6. Pamiętaj, że stosowanie ziół wymaga cierpliwości – efekty nie przychodzą od razu.
  7. W przypadku chorób przewlekłych typu cukrzyca stosowanie ziół ZAWSZE SKONSULTUJ Z LEKARZEM.
  8. Nie stosuj ziół w ciąży i w okresie karmienia piersią.
  9. Bez konsultacji z lekarzem nie podawaj ziół dzieciom.
  10. Zioła zaparzaj w termosie, gdyż dzięki temu dzięki wysokiej temperaturze wody, zachowanej przez cały dzień, do wywaru przeniknie więcej substancji leczniczych, jednak nie przechowuj ich w taki sposób dłużej niż 12 godzin, bo w niektórych ziołach znajduje się roślinne białko, łatwo ulegające zepsuciu.

Reply