Jak wybrać idealny projekt domu? – zielona ostoja

dom zielona ostoja

Dom w stylu „zielona ostoja” przeznaczony dla osób pragnących żyć blisko natury.

Spora część społeczeństwa decyduje się na zainwestowanie w nowy obiekt, który będzie mógł służyć również następnym pokoleniom. Bardzo często ma być on spełnieniem marzeń i odzwierciedleniem potrzeb, osobowości i upodobań właściciela.

Niejednokrotnie sprecyzowanie własnej wizji jest trudne, a wytłumaczenie architektowi, jak dokładnie ma wyglądać każdy zakątek własnego lokum, staje się niemożliwe. W takich przypadkach ludzie często poszukują gotowych rozwiązań i dopiero oglądając kolejne obrazki, dowiadują się, czym tak naprawdę są zainteresowani. Jednak wachlarz propozycji jest ogromny, a wybór tego jedynego na całe życie może zacząć przerastać nasze siły. Warto więc zawęzić nasze poszukiwania i określić, jaki styl budownictwa nas interesuje.

Dom w stylu zielona ostoja

Przeanalizujmy zatem jeden z typów oferowanych nam domów – zieloną ostoję. Jest to dom przeznaczony dla osób pragnących żyć blisko natury, chcących stworzyć swoją własną enklawę i współgrać z ekosystemem. Wskazują na to jego „eco cechy”, czyli użyte materiały naturalne.

Ściany budynku zrobione są najczęściej z bali albo w nowej i niezbyt popularnej, a bardzo taniej technologi strawbale, produkującej domy ze słomy i gliny. We wnętrzach czy elewacji takiego domku pojawiają się elementy kamienne, detale z drewna, a dach kryty jest strzechą lub porasta roślinnością, tworząc tzw. zielony dach.

Gdzie postawić taki dom?

Domy tego typu nie powstają raczej w większych, ciasnych ani miejskich skupiskach osadniczych. Dobrze prezentują i sprawują się na rozległych działkach wiejskich, na których możliwe jest stworzenie odpowiedniego klimatu, postawienie domu w środowisku naturalnym z miłości, do której został stworzony. Adekwatnym miejscem jest również okolica rekreacyjna, tereny podgórskie.

Istnieje jednak możliwość wkomponowania takiego budynku w miejskiej tkance, na przedmieściach, wśród zgrabnych domków jednorodzinnych. Pozostaje tylko warunek, żeby odciąć go ścianą zieleni od otoczenia, w taki sposób, aby świat zewnętrzny nie burzył jego harmonii.

Reply