Jak wybrać nóż kuchenny

Jak wybrać nóż kuchenny

Jak wybrać nóż kuchenny

W każdej kuchni perfekcyjnej pani domu powinno być ich kilka. Ostre i używane zgodnie z przeznaczeniem, noże skracają czas pracy przy przygotowywaniu potraw, według przeprowadzonych analiz wynika, że nawet o połowę. Warto więc naprawdę w nie zainwestować.

Jeżeli więc kupujesz swoje noże w supermarkecie, bo wydaje ci się, że tak jest taniej, zdobądź się raz na nieco większy wydatek i kup wreszcie porządny nóż. Szybko przekonasz się, jak sprawnego zyskałaś pomocnika i zapragniesz wzbogacić swój kuchenny arsenał o kolejne.

Zestaw podstawowy powinien składać się z sześciu noży do krojenia: chleba, wędlin, mięsa, ryb,warzyw i owoców, a także nożyc do porcjowania drobiu. Jeżeli lubisz zabłysnąć przed gośćmi, przydadzą ci się także małe nożyki do dekoracyjnego cięcia warzyw i owoców.

Ostrze

Do wyboru masz noże kute lub walcowane. Różnica między mini polega na odmiennym hartowaniu stali nierdzewnej. Najlepsze są noże kute, droższe od walcowanych średnio o 40-50%. Są ciężkie i dzięki temu łatwiej się nimi kroi. Takimi właśnie nożami posługują się szefowie kuchni!

Jeżeli nie wydajesz obiadów dla wielu osób i nie zajmujesz się „kucharzeniem” całe dnie, możesz śmiało przebierać w nożach walcowanych. Przy ich wyborze zwróć baczną uwagę na grubość ostrza. Na cieńsze niż 2-3 mm szkoda pieniędzy. Są marnej jakości, gną się, przez co źle się nimi pracuje. Szybko też się tępią, w skutek czego szybciej trafiają do kosza. Istotna jest także twardość stali: powinna wynosić nie mniej niż 53-57 HRC. Takiej informacji nie znajdziesz na każdym opakowaniu noża, ale na pewno udzieli ci jej sprzedawca w dobrym sklepie z AGD – nie wahaj się więc pytać.

Rękojeść

Równie istotna jak ostrze jest w nożu rękojeść. Może być z plastiku, drewna, metalu, ważne, by zapewniała pewny chwyt. Nóż nie może wysmyknąć się z mokrej lub tłustej dłoni! Trzonek powinien być więc wyprofilowany, najlepiej z zagłębieniami na palce. Noże przeznaczone do krojenia na desce powinny mieć tzw. brodę, czyli wypustkę w miejscu złączenia trzonka z ostrzem. Zabezpiecza ona palce przed skaleczeniem i pozwala, np. podczas siekania jarzyn, nie odrywać noża od deski.

Jak wybrać nóż kuchenny

Ostrzenie noży

Do bieżącego podostrzania używaj tzw. musatu. To przyrząd wyglądem przypominający gruby szpikulec, osadzony na trzonku. Wytrawni kucharze uważają, że porządne ostrzenie, jakie nożom potrzebne jest co kilka tygodni, zapewni mata ostrzałka widłowa, do której można wkładać wszystkie typy noży, także z ząbkami. Jest to niewielka kostka z rowkami, przez które przeciąga się ostrze. Najpierw przez szczelinę, w której osadzone są ostrzałki z super twardej stali widiowej, potem przez wypustki ceramiczne, mające za zadanie wygładzić nierówności.

Noże ostrzone laserowo, wbrew zapewnieniom producentów i niewykwalifikowanych sprzedawców, po jakimś czasie tępią się, a ponieważ z zasady się ich nie ostrzy, trafiają do kosza. Szkoda na nie pieniędzy.

Fachowcy przestrzegają też przed używaniem ostrzałki,  w której ostrze pocierają dwa metalowe kółka. To przyrząd, który może poważnie uszkodzić ostrza noży!

Poniżej filmik, który powinien wyjaśnić część wątpliwości związanych z zakupem noża:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=MzXhu_MW8iU[/tube]

Reply