Jak wybrać okna do nowego domu?

Okno

Jak wybrać okna do nowego domu?

O tym, jakie okno najlepiej sprawdzi się w naszym domu, decyduje nie tylko jego wygląd, ale i szereg innych parametrów, które mają znaczący wpływ na jego jakość.

Czynniki wpływające na jakość okien

Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując okna? Jakość okien wyznaczają takie czynniki, jak stopień izolacji termicznej, akustycznej, a także profile, okucia, uszczelki, szyby oraz właściwy montaż. Największym zainteresowaniem na polskim rynku cieszą się okna wykonane z PCV. Ich profile podlegają klasyfikacji ze względu na różną grubość. Najwyższą klasą jest klasa A, gdzie grubość widocznej ścianki bocznej 2,8 mm, zaś niewidocznej – 2,5 mm. Wykazują się największą wytrzymałością, stabilizacją szyby, odpornością na czynniki atmosferyczne, izolację termiczną i akustyczną. Wiadomo, że zakup tego rodzaju okien jest nierozerwalnie związany z wyższym kosztem. Kolejny profil – klasy B – odznacza się już gorszą jakością. Biorąc pod uwagę klasę C, to w tym przypadku są one najbardziej podatne na uszkodzenia czy deformacje.

Wybierając okna, zwróćmy szczególną uwagę na stopień izolacji termicznej. Czynnik ten pozwala zminimalizować wszelkie straty ciepła w pomieszczeniu, a więc przekłada się także na koszty ogrzewania budynku. Współczynnik przenikania ciepła jest wyrażany w jednostce W/m2K i pokazuje, w jakim stopniu ciepło ucieka na zewnątrz. Im niższa wartość współczynnika, tym lepsze są jego właściwości izolacji termicznej. Najlepsze jakościowo okna charakteryzują się zwykle współczynnikiem niższym niż 1,5 W/m2K i są stosowane w budowaniu domów energooszczędnych.

Z kolei izolacja akustyczna tłumi wszelkie hałasy dochodzące z zewnątrz. Uzależniona jest od grubości szyb, odległości między nimi, wymiarów i proporcji, a także od zamocowania szyb warstwowych, wypełnienia przestrzeni między szybami oraz sztywności zamocowania. Najlepiej hałasy są tłumione przez szyby zespolone, które dają lepszą izolację termiczną.

W wielu domach stosowane są także okna przeciw włamaniowe, które stały się alternatywą dla jeszcze do niedawna popularnych krat, których efekt wizualny pozostawiał wiele do życzenia. Ich stolarka jest bardzo wymagająca i musi być zgodna z normami europejskimi DIN, które dotyczą szyb, profilu, okuć i listew przyszybowych. Jako, że do włamań dochodzi najczęściej wskutek wyważenia skrzydła okiennego, warto także zwrócić uwagę na montaż okucia zabezpieczającego, m.in. zaczepami łączącymi skrzydło z ościeżnicą.

Dopiero na końcu powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią kolorystykę zgodną z indywidualnymi preferencjami.

Reply