Jak wybrać projekt idealny? – naturalny modernizm

Warto więc określić się na początku, a najlepiej zaufać specjaliście i z jego pomocą realizować kolejne punkty planu.

Warto więc określić się na początku, a najlepiej zaufać specjaliście i z jego pomocą realizować kolejne punkty planu.

Jeżeli właśnie podjęliśmy decyzję o konieczności wybudowania własnego domu to wkroczyliśmy na długą i trudną drogę na końcu której czeka na nas spełnienie marzeń: nasz piękny i wyśniony, wygodny dom – nasza chluba i ochrona przed całym złem tego świata. 

Ale czy aby na pewno?  Czy zaangażowanie, poświęcony czas i niejednokrotnie ciężko zdobyte pieniądze są gwarantem spektakularnego sukcesu?

Oczywiście, że nie. Nie możemy się spodziewać, że nasze działania, w które wkładamy całe nasze serce przyniosą stuprocentowo  zadowalające skutki. Ludzie lubią działać chaotycznie.  Nie myślą o określonym problemie w odniesieniu do całości tylko rozwiązują go tak jak potrafią: odfajkowując na swojej liście z zadaniami kolejne punkty.

Wynikiem tego może być karykaturalny efekt końcowy składający się z dopracowanych detali które za nic w świecie nie chcą ze sobą współgrać a przecież osobno stanowiły takie piękne akcenty.  Nie możemy więc działać bezplanowo tylko już na starcie musimy określić co nas interesuje najbardziej, w jakim kierunku zamierzamy podążać. Musimy wybrać styl w jakim chcemy wybudować nasz dom i konsekwentnie  kreować otoczenie i wnętrza nawiązujące do naszego budynku.

I tutaj problemem może się okazać określenie naszych preferencji. Bo łatwo jest stwierdzić czy coś co widzimy jest ładne czy nie, dobrze wybiera się produkty ze sklepowych półek ale późniejsze zestawienie ich  w całość bywa trudne.

Warto więc określić się na początku, a najlepiej zaufać specjaliście i z jego pomocą realizować kolejne punkty planu.

Czyli na samym wstępie wybieramy projekt domu. Ale jaki? Ofert jest wiele i trudno ogarnąć  je wszystkie. Dobrze jest sprecyzować styl i zawęzić w ten sposób obszar poszukiwań.  A między jakimi stylami domów możemy wybierać?

Dom w stylu naturalnego modernizmu

Połączenie naturalnych materiałów i modernistycznej formy pojawiło się po raz pierwszy w projekcie amerykańskiego architekta Franka Loyda Wrighta.

Połączenie naturalnych materiałów i modernistycznej formy pojawiło się po raz pierwszy w projekcie amerykańskiego architekta Franka Loyda Wrighta.

Dom nad wodospadem (ang. falling water hause) bo o nim mowa powstał w 1933 roku w okresie pojawiania się nowych prądów myślowych w projektowaniu i powstawaniu architektury współczesnej odrzucającej wszelki detal i ozdoby na rzecz pięknej, zharmonizowanej formy.

Jego autor jako uczeń prekursora tych haseł Le Corbusiera gdy dostał zlecenie na wybudowanie domu w tak malowniczym krajobrazie postanowił stworzyć coś co łączy w sobie nowoczesność a równocześnie zlewa się z otoczeniem, jest z nim integralną częścią.

Wynikiem jego działań jest zachwycający wszystkich odwiedzających  dom. Odpowiednie wyważenie proporcji, zastosowanie nowego jak na tamte czasu materiału – betonu, połączenie go ze szkłem i kamieniem zakończyło się spektakularnym sukcesem. 

Architekci całego świata próbują powtórzyć osiągnięcie Wrighta i zaprojektować coś przynajmniej podobnego ale zadanie to ich przerasta.

A jaki wpływ ma ten projekt na powstające dzisiaj osiedla domków jednorodzinnych?

Należy odpowiedzieć, że dosyć spore. To dzięki niemu powstają domy o nowoczesnej, prostej, minimalistycznej no i modernistycznej bryle, w którą wkomponowane są tradycyjne materiał takie jak drewno i kamień.

Budynki tego typu sprawiają wrażenie nowoczesnych ale nie są to te wielkie zimne wnętrza loftów oferujące nam wybetonowane i to nierówno powierzchnie, gołe, obdrapane do samej cegły ściany. Owszem, ten klimat ma swoich zwolenników ale są to na ogół ludzie młodzi, żyjący z duchem czasów i stawiający na nowoczesność w każdej sferze życia.

Zastosowanie drewna i kamienia ociepla natomiast ten klimat, sprawia, że dom staje się bliższy tradycyjnemu w swoim wystroju.

Dodatkowym atutem tych projektów jest fakt, że mogą wpasować się w każde otoczenie. Proste, oszczędne kształty i niezobowiązująca forma sprawią, że subtelnie wkomponuje się zarówno na miejskim osiedlu jak i na wsi. No a z czym jak nie z górami, terenami rekreacyjnymi kojarzy nam się drewniana albo kamienna elewacja? – Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna.

Tak więc dom o modernistycznej bryle wykonany z naturalnych materiałów jest domem uniwersalnym, który śmiało możemy postawić na swojej działce.

Reply