Jak zapobiegać dolegliwościom stóp?

Jak zapobiegać dolegliwościom stóp?

Jak zapobiegać dolegliwościom stóp?

Mimo iż stopy służą nam przez całe życie  często dbamy o nie niewystarczająco. Ubieramy je w niewygodne buty Nie pielęgnujemy ich, przeciążamy Nic dziwnego, że w końcu stopy odmawiają nam posłuszeństwa. Pojawiają się różne dolegliwości i choroby: odciski, wrastające paznokcie, obrzęki, halluksy.

Dzisiaj kilka informacji na temat tego, jak dbać o stopy, aby zapobiegać różnym chorobom oraz dolegliwościom, a także, jak sobie z nimi radzić.

Dolegliwości stóp

Bardzo często na stopach narasta zgrubiały naskórek. Aby się go pozbyć, warto robić regularny peeling stóp za pomocą specjalnego preparatu, a także używać tarki do stóp, dzięki której usuniemy zrogowaciały naskórek. Używajmy też kremów nawilżających, które ułatwią inne zabiegi pielęgnacyjne na stopach. Możemy też użyć maści do usuwania zrogowaciałego naskórka.

Małe zgrubienia na powierzchni stóp zwane są modzelami, zaś na palcach lub między nimi – nagniotkami i odciskami. Są one spowodowane nadmiernym uciskiem obuwia. Do usunięcia odcisków stosuje się plastry, płyny i maści. Plastry zmiękczające są w kształcie opony (różne rozmiary). Nakleja się je wyłącznie na odcisk, chroniąc skórę obok. Plastry nosimy 2-3 dni, a następnie bardzo ostrożnie usuwamy rdzeń odcisku cążkami. Uwaga! Plastry mogą zawierać kwas salicylowy, który jest szkodliwy dla osób z zaburzeniami krążenia.

stopyCzęstym problemem stóp są „wrastające paznokcie”. Jeżeli boczny brzeg paznokcia mocno wrasta w naskórek, podczas chodzenia wbija się w fałd okalający paznokieć dużego palca u nogi. To jest bolesne i może doprowadzić do powstania ropnia i zapalenia. Aby zapobiec tym dolegliwościom, należy moczyć stopy w słabym roztworze nadmanganianu potasu (gdy woda barwi się na kolor lekko różowy). Pomaga też stosowanie preparatów zmiękczających paznokcie. Ważne jest także to, aby prawidłowo obcinać paznokcie – w linii prostej, bez wycinania boków.

Kobiety nierzadko narzekają na halluksy. Duży palec odchyla się w bok i nachodzi na inne palce, czemu towarzyszy ból wywołany zapaleniem stawu. W przypadku bólu nakleja się specjalny plaster ochronny. Aby wyeliminować nacisk palucha na staw i zmniejszyć stan zapalny, między palce wkłada się ochronne poduszeczki, kółka, a także na noc specjalną szynę korekcyjną, która utrzymuje palec prosto.

Zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego popularnie nazywa się „ostrogą piętową”. Podczas chodzenia i biegania pod spodem pięty pojawia się gniotący ból. Stopom należy wówczas dać odpocząć, siadając z nogami ułożonymi wysoko. Stosuje się też okłady wysychające, leczenie ultradźwiękami i wkładki podpierające obniżony łuk podłużny stopy.

Inną częstą dolegliwością stóp jest grzybica, która występuje głównie miedzy palcami i na paznokciach nóg. Jej leczenie polega na smarowaniu zakażonych miejsc kremem przeciwgrzybiczym i przyjmowaniu leków doustnych. Tego schorzenia nie można bagatelizować. Jest ono bowiem niezwykle zaraźliwe, ma tendencje do nawrotów i może prowadzić do powikłań. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby powinniśmy więc zgłosić się do dermatologa i ściśle przestrzegać jego zaleceń.

Reply