Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

dobre pierwsze wrażenie

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego czasami czujesz sympatię lub niechęć do osoby, z którą stykasz się po raz pierwszy? Z czego wynika to, że pierwsze wrażenie jest albo dobre, albo złe? Że ktoś albo przypada nam do gustu, albo budzi naszą niechęć? Powodów takiego stanu jest kilka. Warto je znać, żeby wiedzieć w przyszłości, jak wywrzeć na kimś dobre wrażenie w przyszłości.

Naukowcy udowodnili bowiem, że efekty pierwszego wrażenia bywają trudne do zatarcia. Często opinia, jaką wyrobimy sobie na czyjś temat na początku znajomości, ciągnie się za daną osobą przez długie tygodnie, a nawet lata – mimo iż mamy przesłanki, że tak naprawdę może być zupełnie inaczej.

Skąd się bierze pierwsze wrażenie?

Za zjawisko „pierwszego wrażenia” odpowiada niedokładnie jeszcze zbadana część ludzkiego mózgu, niepoddająca się jakimkolwiek świadomym zabiegom, generująca niektóre nasze zachowania i odczucia. Najprawdopodobniej jest to najstarsza część ludzkiego mózgu, która związana jest przede wszystkim z reakcjami na bodźce. Jak wiadomo, bodźce mogą być różne –  i takim bodźcem dla naszego umysłu jest także pojawiająca się w naszym otoczeniu nowa osoba. Nic więc dziwnego, że normalną reakcją naszego mózgu jest określenie, czy może ona stanowić dla nas zagrożenie, czy jednak nie.

W czasie pierwszego kontaktu z daną osobą oceniamy ją na podstawie cech, jakie najszybciej do nas dotrą – liczą się pierwsze sekundy, w czasie których zbieramy nieświadomie informacje oddziałujące na nasze emocje. Od razu określamy, czy dana osoba jest do nas podobna, czy się różni, próbujemy przypisać jej główne cechy charakteru itp. Pierwsze wrażenia, powstałe w wyniku takiej percepcji, są o tyle trwałe, że oddziałują na nasze emocje, wiążą się też z wytworzeniem w naszym umyśle obrazu danej osoby. Po kilku chwilach oceniamy, czy będziemy chcieli nawiązać z nią w przyszłości bliższe relacje, czy wręcz przeciwnie.

Zdarzają się np. sytuacje, kiedy poznajemy nową osobę, np. w gronie swoich dotychczasowych znajomych, i wydaje nam się ona niezbyt sympatyczna. Kolejne spotkania utwierdzają nas w tym przekonaniu. Kiedy wreszcie spotykamy ją sam na sam, rozmowa jest miła, jednak nie zmienia to naszego nastawienia – z reguły myślimy sobie wówczas, że osoba ta miewa „przebłyski” sympatyczności.

Jak wywrzeć na kimś dobre pierwsze wrażenie?

Co więc zrobić, aby wywrzeć na kimś pozytywne wrażenie? Faktem niezaprzeczalnym jest to, że wrażenie na kimś wywieramy zawsze – czy tego chcemy, czy nie, możemy jednak tym procesem przynajmniej częściowo sterować. Potrzebna nam jednak będzie do tego spora elastyczność. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, będziemy spotykać się z różnymi ludźmi – aby się im spodobać, konieczne jest posiadanie cech, które są przez nich pożądane.

Dlatego też zanim spotkamy się z jakąś kluczową osobą, musimy już wcześniej zebrać sporo informacji o tym, co robi na niej największe wrażenie, jakie cechy u innych osób najbardziej ją interesują itp. Musimy działać plastycznie i dostosowywać się do preferencji drugiej strony, ale równocześnie uważać, aby nie zatracić swojej tożsamości czy nie przedstawić się w zupełnie innym świetle. Nie warto też udawać – prawda może wyjść w najmniej spodziewanym momencie.

Zwróćmy też uwagę na język ciała i na nasz wygląd. Wszystko to ma kluczowe znaczenie – zresztą, jak nas widzą, tak nas piszą – to prawda, o której nie można zapominać, jeżeli chce się zrobić na kimś dobre pierwsze wrażenie. Już od momentu przywitania trzeba wykazać się dużą elastycznością, nawiązać kontakt wzrokowy, rozpromienić się, uśmiechnąć – wszystko to ułatwi nam dalsze działanie. Dobrym pomysłem jest także otwartość, jednak nieprzesadzona, i pozytywne nastawienie, bez którego na pewno nie uda nam się sprawić, że ktoś będzie o nas pozytywnie myślał. Dodatkowo warto zostawić sobie jakąś boczną furtkę – nie przedstawiać się bardzo jednoznacznie, ale dać drugiej stronie możliwość do tego, aby zaintrygowana naszą osobą w przyszłości chciała wiedzieć na nasz temat więcej.

Reply