Jakie imię dać dziecku?

imię dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka to wcale nie taka prosta sprawa.

Moment oczekiwania na potomstwo wiąże się z wielkimi emocjami i wyobrażeniami. Przyszli rodzice zastanawiają się, jak ich dziecko będzie wyglądać, czym się interesować. Okres ciąży to także czas, kiedy podejmuje się decyzje o imieniu dla malucha.

Dzisiejszy postęp medycyny pozwala bez problemu ustalić płeć dziecka. Większość rodziców chce wiedzieć czy spodziewają się córki, czy syna. Pomaga im to nie tylko w przygotowaniu wyprawki, ale także w wyborze odpowiedniego imienia. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza, że ulegamy trendom modowym, czasami zapominając, czy dane imię na pewno będzie w pełni funkcjonalne dla dziecka w przyszłości.

Wskazówki, jak wybrać imię dla dziecka

Popularne dziś imię Nikola pasujące w okresie dziewczęcym nie brzmi dobrze, kiedy nosi je babcia. Podobnie rzecz ma się z Andżeliką czy Oliwią. Co więc biorą pod uwagę rodzice, wybierając imię? Przede wszystkim pragną, aby było ono niepospolite. Coraz rzadziej występują imiona niegdyś bardzo popularne takie jak: Ania, Kasia, Justyna, Agnieszka czy Marta. Oprócz tego sugerują się istniejącą modą.

Wybierają imiona, które słyszą w telewizji. Od dekady nieustannie na podium znajdują się Wiktoria, Julia, Maja, Emilia, Zuzanna, Amelia, czy Aleksandra.

Dla chłopców wybiera się imiona takie jak: Kacper, Alan, Filip, Olivier, Mateusz, Jakub i Mikołaj.

Do łask wracają także stare imiona, np. Antoni, Franciszek, Jan, Władysław czy Stefan, zaś dla dziewczynek: Maria, Hanna, Adelajda, Helena. Niektórzy rodzice puszczają wodze fantazji i szukają oryginalnego, niewystępującego w spisie imienia. Czasami wiąże się to z problemami. Urząd Stanu Cywilnego oraz Rada Języka Polskiego nie respektują niektórych pomysłów.

Jeżeli rodzice planują nadać potomkowi imię obcego pochodzenia, powinni szczegółowo przeanalizować konsekwencje, które mogą pojawić się w przyszłości, np. niezadowolenie i nieakceptacja imienia przez dziecko, kpiny rówieśników, problemy urzędowe np. z zapisem. Polskie gwiazdy i celebryci coraz częściej nadają swoim pociechom tego typu imiona.

Dzieci Michała Wiśniewskiego to Etiennette, Xawier, Fabienne, Vivienne. Reni Jusis nazwała swoją córkę Gaja na cześć ziemi.

Córka Kasi Skrzyneckiej nosi imię Alikia, zaś Katarzyna Figura ma córki o imionach: Koko i Kaszmir. Samo, nawet mało popularne imię, nie jest jeszcze problemem. Problemem może stać się nieumiejętne zestawienie imienia z nazwiskiem.

Kiedy rodzice posiadają zwyczajne, pospolite nazwisko, czasami wręcz sprośne, nie powinni nadawać dziecku imion na styl amerykański np. Nikola Gwóźdź, Wiktoria Kapusta, Oliwia Baran. Powoduje to śmiech i może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Dobrze jest też sprawdzić czy wszystkie wersje imienia będą pasowały z nazwiskiem np. dobrze zabrzmi Franciszek Bęben, Franek Bęben, ale Franio Bęben kojarzy się już negatywnie i zabawnie.

Wybór imienia jest to więc nie lada wyzwanie. Nadając imię, tworzymy tożsamość dziecka. Trzeba więc postawić się w jego sytuacji i zastanowić, czy na pewno będzie ono zadowolone i czy w wieku dorosłym nie pobiegnie do urzędu, by je zmienić. Rodzicielska kreatywność powinna mieć swoje granice. Skoro decydują oni o imieniu za dziecko, niech wykażą minimum rozwagi i wyobraźni.

Reply