„Lepiej pożyczyć z banku niż od rodziny” – czy aby na pewno?

pożyczanie pieniędzy

„Lepiej pożyczyć z banku niż od rodziny” – czy aby na pewno?

Ostatnio jeden z banków reklamuje się ciekawym, chwytliwym hasłem „Lepiej pożyczyć z banku niż od rodziny. Pożyczasz pieniądze i tylko pieniądze jesteś winien”. Do tego interesujące, wpadające w oko i w ucho spoty reklamowe.

Czy jednak rzeczywiście jest tak, że banki to najlepsze instytucje, od których warto pożyczać? Czy druga część hasła, że „tylko pieniądze jesteś winien”, w rzeczywistości jest korzystna?

Pożyczanie od rodziny

Często bywa tak, że rodzina, nawet gdy posiada pieniądze, jakich potrzebujemy pożyczyć, niechętnie takiej pożyczki udziela. Pożyczanie od rodziny bywa więc nieco kłopotliwe. Wypadałoby podpisać wówczas notarialną umowę, jednak stronie, od której się pożycza, jest zwyczajnie głupio wykazywać aż taki brak zaufania do pożyczkobiorcy, choćby był z nią blisko spokrewniony.

Trudno jest jednak prosić rodzinę o pożyczenie na przykład 20 tysięcy złotych – jest to suma spora, często oszczędności życia, i ciężko oczekiwać, że ktoś bez mrugnięcia okiem odda nam ją do naszej dyspozycji. Załóżmy jednak, że mamy bogatą rodzinę, która chętnie pożyczy nam taką kwotę. Poza oczywistymi korzyściami nie jest to jednak dla nas komfortowa sytuacja. Zawsze w oczach udzielającego pożyczki będziemy dłużnikami, nawet gdy co do grosza spłacimy zobowiązanie. Cała rodzina może dowiedzieć się o tym, że mamy problemy finansowe. Znajomi też niechętnie pożyczają pieniądze. Jeśli trudno Ci uwierzyć w to, że Twój najbliższy przyjaciel, który przecież ma dobrą sytuację finansową, nie pożyczy Ci pieniędzy, to spróbuj pożyczyć od niego najpierw niewielką kwotę, na przykład 50 zł.

Problemy z pożyczaniem od rodziny czy znajomych są więc znaczne – zawsze mogą się oni wykręcić brakiem pieniędzy lub nadmiarem bieżących wydatków, a my nie możemy podważyć ich słów, zanegować czy w jakiś sposób zmusić do pożyczenia nam danej kwoty itp.

Jedyna korzyść wynikająca z pożyczania od rodziny jest taka, że długi oddajemy bez odsetek, a gdyby zdarzyły nam się poślizgi w spłacie, to mamy możliwość dogadania się z pożyczkodawcą, przełożenia lub wydłużenia terminu spłaty w sposób dogodny dla nas.

Pożyczka z banku

Gdy chcemy pożyczyć z banku większą kwotę, na przykład 20 tysięcy, raczej nikomu nie musimy się tłumaczyć, na co potrzebne są nam te pieniądze. Instytucji nie obchodzi, na co je wydasz – obchodzi ją jedynie to, czy będziesz miał z czego spłacić zaciągniętą pożyczkę.

Tu rzeczywiście winien jesteś tylko pieniądze. Jednak tych pieniędzy jesteś winien często dużo więcej, niż pożyczyłeś… A każdy najmniejszy poślizg powoduje, że narastają odsetki… Niestety, banki na Twoich problemach finansowych zarabiają. Dlatego jedynym skutecznym sposobem, by uniknąć nadmiernych kosztów pożyczki, jest spłacanie wszystkiego w terminie, bez opóźnień. Niestety, gdy wydarzy się przykry wypadek losowy, nie będziesz mógł „dogadać” się z bankiem, chyba że masz ku temu naprawdę solidne podstawy.

Sami musimy więc rozważyć, czy stać nas na solidne spłacanie kredytu, a jeśli nie – czy wobec tego stać nas na to, by nagiąć nieco swoją dumę i poprosić rodzinę o pożyczkę.

Reply