Masaż – lekarstwo na stres

masaż

Masaż – lekarstwo na stres

 

Robimy sobie masaż prawie każdego dnia, często nawet nieświadomie. Przecież naturalną reakcją na ból jest rozmasowywanie obolałego z jakiegoś powodu miejsca naszego ciała.

Już w 3000 r. p.n.e. na Dalekim Wschodzie istniał masaż – była to najstarsza forma terapii stosowana przez człowieka. W 5 r. p.n.e. w Grecji Hipokrates, dla zachowania zdrowia, zalecał masaż wykonywany po kąpieli w perfumowanej wodzie.

Greccy lekarze byli dobrze wyszkoleni w masowaniu ludzi cierpiących z powodu bólów i zesztywnień. O relaksującym i leczniczym oddziaływaniu masażu mamy liczne doniesienia w dokumentach pochodzących z pięciu ostatnich tysiącleci.

Terapeutyczne działanie olejków z jednoczesnym masowaniem poszczególnych części ciała, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i zapobiegania chorobom, były znane wszystkim cywilizacjom z basenu Morza Śródziemnego. W starożytności do masażu prawie zawsze używano perfumowanych olejków, których stosowanie dopiero z czasem przekształciło się w samodzielną dziedzinę terapeutyczną zwaną aromaterapią.

Popularność masażu

masażZainteresowanie masażem wzrosło, kiedy w XIX w. Per Henrik Ling, szwedzki fechtmistrz i wykładowca uniwersytecki, stworzył podstawy tego, co obecnie określa się mianem masażu szwedzkiego.

Masaż szwedzki zajmuje się miękkimi tkankami ciała. Jest on połączeniem ćwiczeń relaksujących i ćwiczeń oddziałujących na mięśnie i stawy. Bazą są nadal praktyki wywodzące się ze starożytności. W trakcie masażu terapeuta dokonuje całościowego rozpoznania stanu zdrowia pacjenta. Stany mentalne i emocjonalne stanowią część całkowitego obrazu zdrowia pacjenta. Do technik masażu, zwanego masażem terapeutycznym, wprowadzono także metody przejęte z refleksologii i shiatsu. Celem jest wykorzystanie relaksacji do stymulowania energii, dodawania wigoru po to, by poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta.

Zastosowania masażu

Masaż jest powszechnie stosowany do osiągnięcia stanu relaksu, dzięki czemu ustępują wszelkie nagromadzone w ciągu dnia napięcia. Stwierdzono, że masaż bardzo skutecznie oddziałuje zarówno na ciało, jak i na umysł. Można go stosować w terapii ludzi z nadciśnieniem, stanami zapalnymi zatok, bólami głowy, bezsennością i nadaktywnością, ale także u osób cierpiących z powodu chorób serca i z dolegliwościami krążeniowymi. Na poziomie fizycznym masaż ma pomagać organizmowi w spożytkowywaniu żywności i eliminowaniu powstających w nim odpadów, a także stymulować system nerwowy i mięśniowy oraz krążenie krwi.

Wiele osób – szczególnie takich, które nie mają nawyku prawidłowego siedzenia – uskarża się na bóle pleców i karku. Tancerze, lekkoatleci oraz inne osoby, których praca związana jest z aktywnością fizyczną, także mogą odnosić liczne korzyści z masażu. Zesztywnienia często bywają skutkiem intensywnego treningu i ciężkiej, fizycznej pracy, a usuwa się je, rozpraszając toksyny gromadzące się w mięśniach.

Masaż wywołuje uczucie spokoju i odprężenia, a to szczególnie zalecane jest pacjentom cierpiącym na częste ataki depresji i niepokojów. Kiedy obawy i depresja ustępują, człowiek jest w stanie podjąć bardziej efektywną walkę z dręczącymi go problemami, a sukces w tej walce zwiększa zaufanie we własne siły i poprawia samoocenę.

Wybrane techniki masażu klasycznego:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=rHX09lUWVjU[/tube]

Reply