Nadmierna senność

Wielu ludzi skarży się na nadmierną senność. Często zdarza się, że śpią długo, a mimo tego rano budzą się nieprzytomni i mają problem ze wstaniem z łóżka. Są senni w pracy, nie mogą się skupić na swoich obowiązkach, a po powrocie do domu odczuwają potrzebę drzemki. Zbyt duża senność może być objawem choroby lub jakiejś nieprawidłowości w organizmie, dlatego w żadnym wypadku nie należy jej bagatelizować.

Co może być przyczyną senności?

1. Zmęczenie to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernej senności. Na szczęście jest również niegroźne, gdyż nie oznacza żadnej choroby, a jest po prostu naturalną reakcją organizmu. Nasz organizm czuje się osłabiony i potrzebuje wówczas większej ilości snu niż normalnie. Receptą na to jest odpoczynek i zwolnienie tempa życia. Kiedy nasz organizm już się zregeneruje, powinniśmy pozbyć się kłopotu nadmiernej senności.

2. Senność często pojawia się nie tylko z powodu przepracowania, ale np. w czasie choroby i po chorobie, kiedy nasz organizm potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. W takim wypadku powinniśmy spać tyle, ile nasz organizm potrzebuje. Nie na darmo mówi się przecież, że sen jest najlepszym lekarstwem.

3. Kolejną przyczyną nadmiernej senności może być cukrzyca. Senność jest wynikiem wahania poziomu cukru we krwi. Jeśli oprócz senności zauważyłeś i siebie objawy takie jak: częstomocz, wzmożone pragnienie, spadek wagi, częste i nawracające infekcje grzybicze – koniecznie udaj się do lekarza.

4. Senność dotyka także osób cierpiących na depresję. Chory na depresję ciągle czuje się senny, osłabiony, brakuje mu chęci do życia, ciągle jest przygnębiony, nic nie sprawia mu radości. Odczuwa pustkę dookoła siebie i nie widzi sensu życia. Osoby z depresją często nie mają sił, aby wstać z łóżka, potrafią przespać nawet cały dzień. W przypadku tej choroby pomoże wyłącznie wizyta u specjalisty czyli psychologa lub psychiatry. Pamiętajmy, że w tym przypadku senność jest najmniejszym problemem, ale sama depresja może skończyć się naprawdę tragicznie.

5. Osłabienie i senność mogą wskazywać na anemię. Jeśli oprócz tego jesteś blady, zdarzają ci się omdlenia, twoje serce bije szybciej, masz szorstką skórę, łamliwe włosy, cierpisz na duszności lub stany zapalne jamy ustnej i błon śluzowych – bardzo możliwe, że masz właśnie anemię. Zrób badanie krwi, które pomoże ci stwierdzić czy twoja senność ma związek z anemią.

6. Niedociśnienie tętnicze może także powodować senność i zawroty głowy. Inne objawy niedociśnienia tętniczego to: szumy w uszach, szybkie przemęczanie się, bóle głowy, zimne stopy i dłonie, omdlenia, huśtawki nastrojów i słaba kondycja fizyczna. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy całkiem możliwe, że twoja senność to wpływ niedociśnienia. Skonsultuj się z lekarzem, gdzie dowiesz się o dalszym leczeniu.

7. Chorzy na bezdech senny również mogą odczuwać nadmierną senność. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jakość ich snu jest zła, często budzą się w nocy, przez co nie są dostatecznie zrelaksowani i wyspani rankiem. Bezdech senny potrafi być bardzo dokuczliwy i utrudniać nie tylko sen, ale też normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, gdyż jest się zmęczonym, osłabionym. Bezdech senny należy więc leczyć.

8. Kobiety, które nagle odczuwają większą potrzebę snu bez konkretnej przyczyny, mogą być w ciąży. Zwiększona senność to jeden z początkowych objawów ciąży.

Reply