Nagietek lekarski – dobry na wszystko?

nagietek

Nagietek lekarski – dobry na wszystko?

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna z rodziny Złożonych (Compositae).W stanie naturalnym występuje w rejonie śródziemnomorskim oraz na Bliskim Wschodzie.

Ma on wiele zastosowań:  działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo.

Do czego wykorzystuje się nagietek?

Nagietek lekarski jest rośliną o bardzo szerokim wachlarzu zastosowań.

W sposób zewnętrzny stosuje się olejowe i alkoholowe wyciągi z kwiatów nagietka, ponieważ związki nagietka są nierozpuszczalne w rozpuszczalnikach polarnych (woda).

Podaje się je w przeróżnych uszkodzeniach ciągłości naskórka, jak  stłuczenia i obtarcia naskórka, kontuzje, rany, wrzody, a także w owrzodzeniach żylakowych.

Nagietek bardzo pomocny jest również w zapaleniu skóry, oparzeniach, ranach pooperacyjnych czy odmrożeniach. Jest on również niezastąpiony we wszelkiego rodzaju wysypkach skórnych – łagodzi ich objawy.

Przetwory z nagietka mają też zastosowanie w kosmetyce. Używa się ich pod postacią maseczek, mleczka, kremu, pasty, szamponu i olejku na cerę suchą, łuszczącą się i skłonną do infekcji, zaczerwienienia i pękania.

Nagietek stosowany może być również na błony śluzowe ze względu na działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, a nawet we wczesnych stanach nowotworowych, pod kontrolą lekarza onkologa.

Podawanie nagietka wewnętrznie poleca się w niedyspozycji żołądka i jelit, a zwłaszcza w przewlekłym i opornym na inne leki wrzodzie żołądka i dwunastnicy.

Lek na miesiączkę

Stosując nagietek lekarski, osiąga się również bardzo dobre wyniki w zaburzeniach miesiączkowania połączonych z dużym bólem, ogólnym osłabieniem organizmu, złym samopoczuciem, a także w dolegliwościach okresu menopauzy.

Nalewka nagietkowa

Poniżej przepis na nalewkę nagietkową, którą z powodzeniem można wykorzystywać w wielu dolegliwościach.

1 łyżkę kwiatów lub wysuszonego rozdrobnionego ziela z kwiatami nagietka zalać 1/2 szklanki wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na parze ok 30 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić.

Taka nalewkę zaleca się pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki na 1 godzinę przed posiłkiem.

Stosuje się ją w nieżytach przewodu pokarmowego, bolesnym miesiączkowaniu, zaburzeniach wydzielania żółci i zewnętrznie do okładów w różnych dolegliwościach skórnych, także na żylaki i blizny.

Reply